zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vysloužilých drobných elektrospotřebičů se můžete zbavit

25.10.2008
Odpady
Vysloužilých drobných elektrospotřebičů se můžete zbavit

MOST  Třídění plastů, skla a papíru má většina z nás již dostatečně zažito, o čemž svědčí naplnění sběrných kontejnerů známých barev. V kontejnerech však končí i odpad, který je možné dále recyklovat, například drobné elektrospotřebiče jako jsou fény, kulmy, holicí strojky, mobilní telefony apod. Vysloužilé elektrospotřebiče je přitom možné vyhodit do speciálního
e-boxu na mosteckém magistrátu a nově také před kanceláří Ekologického centra Most.

Symbol přeškrtnuté popelnice na novějších elektrospotřebičích by nám měla napovědět, že vysloužilý výrobek do popelnice nepatří. Nenechte se však zmást značkou, všechna elektrozařízení jsou recyklovatelná, i ta starší, na kterých tuto značku nenajdete. Demontáž ale nechte na odbornících, sami byste ze zařízení neměli nic vyndávat.

Mostečané mají několik možností, kde se vysloužilých elektrospotřebičů zbavit. Jedním z nich je sběrný dvůr v areálu TSM v Rudolicích (pod motorestem Holas). Málokdo však bude kvůli rozbitému fénu vážit cestu přes celé město. Další možností jsou prodejny elektrospotřebičů, kde při nákupu nového výrobku, třeba i holicího strojku, od vás obchod musí vzít zpět starý výrobek, a to bezplatně. Někteří prodejci nabízí také bezplatný odvoz starého rozměrného spotřebiče, pokud si u nich koupíte nový. V některých prodejnách vám umožní odevzdat vysloužilý spotřebič i v případě, že se zde žádný nový nekoupíte. Opravny elektrospotřebičů od vás mohou elektroodpad také převzít. Zřejmě nejlepší možností jsou speciální e-boxy na elektroodpad, do kterých se mohou vhazovat např. kalkulačky, mobilní telefony, mp3 přehrávače, fény, drobné elektrohračky a jiné. E-box je umístěn v přízemí mosteckého magistrátu a od října také v Ekologickém centru Most, které sídlo v budově Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí.  Pro větší zařízení jako jsou lednice, televize, atd., budou muset občané využít jednu z výše uvedených možností. Nabídka míst na odložení těchto spotřebičů je tak veliká, že už stačí jen chtít třídit.

A jak to v praxi funguje?

Když jste si například koupili novou kulmu, tu starou jistě odložíte na některé z výše uvedených sběrných míst. Odsud je odváží jedna z šesti organizací, které v ČR mají na starost sběr vysloužilých elektrospotřebičů. Přepraví spotřebiče do firem, co se přímo věnují recyklaci. Kulmu rozeberou a její velkou část předají do oběhu k dalšímu využití. Příklad kulmy neuvádíme náhodně, protože polovina všech kulem a také fénů zpravidla končí v popelnici. Zatím!

Je třídění elektrospotřebičů jen ochota nebo přímo povinnost?

Je dobře, máte-li zájem neházet mnohdy nebezpečný odpad do kontejneru, ale i kdybyste neměli, je to vaší povinností. „V zákoně o odpadech je stanoveno, že každý spotřebitel musí třídit nefunkční elektrozařízení a sám zajistit, aby skončilo na místech k tomu určených. Ani cestovní fén nebo topinkovač do kontejneru nepatří. Navíc vám za tento prohřešek hrozí podle zákona o odpadech pokuta až do výše 20 000 Kč.“ uvedl František Bartoš, ekoporadce Ekologického centra Most.

Lidé někdy mají problém rozlišit, co je a co už není elektrospotřebič, jako některé hračky, elektrické zubní kartáčky, herní konzole a podobně. A také opravdu málokdo doma skladuje drobné vysloužilé elektrospotřebiče, aby je pak hromadně odnesl tam, kam má. To jsou asi dva hlavní důvody špatného třídění drobných elektrospotřebičů.

Až 80 % všech dílů v jednom elektrospotřebiči se zpětně využije. Některé výrobky, jako třeba počítače a mobilní telefony, se repasují: odborně vyčistí, zkontrolují, doplní o některé nové komponenty. Většinou se však přístroje kompletně demontují a následně recyklují podle materiálů; například ze skla obrazovek se vyrábí nové obrazovky. „Elektrospotřebiče obecně mohou obsahovat nebezpečné látky jako je kadmium, olovo, rtuť nebo šestimocný chrom. Nebezpečný je i freon u starých ledniček, u televizí a monitorů hrozí zase riziko výbuchu podtlakové obrazovky. Všechny elektrospotřebiče, které obsahují akumulátory (mobilní telefony, laptopy), mohou v akumulátorech ukrývat těžké kovy, zejména kadmium. Hrozí u nich také riziko samovznícení. Česká republika musí podle směrnice Evropské unie vybrat do konce roku 2008 nejméně 4 kilogramy elektroodpadu na jednoho člověka za rok, jinak budou následovat sankce. Dnes se u nás toto číslo pohybuje lehce nad 2 kilogramy na osobu a rok, takže není co dodat.“ sdělil Bartoš.

Potřebujete-li v problematice třídění a likvidace vysloužilých elektrospotřebičů poradit, obraťte se na bezplatnou linku ekocentra tel. 800 195 342, nebo na e-mail: ecmost@vuhu.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí