zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skleníkového plynu fluorodusíku je v ovzduší víc

29.10.2008
Ovzduší
Skleníkového plynu fluorodusíku je v ovzduší víc

Washington - Množství skleníkového plynu fluorodusíku (Nf3) v atmosféře je čtyřikrát vyšší, než se doposud předpokládalo. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na nová měření hladiny tohoto bezbarvého plynu, který se používá kupříkladu při výrobě plazmových a LCD obrazovek.

V atmosféře Země je nyní asi 5400 tun tohoto halogenidu, přičemž jeho úroveň roste každoročně zhruba o 11 procent, uvedli Ray Weiss a jeho kolegové z oceánografického institutu v kalifornském městě La Jolla na základě analýzy vzorků vzduchu shromážděných za posledních 30 let v rámci projektu financovaného americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Podle expertů nebylo doposud možné hladinu tohoto plynu v atmosféře přesně určit.

Bezbarvý, nepáchnoucí, nehořlavý fluorid dusitý je 17.000 krát účinnější při ohřívání atmosféry než oxid uhličitý, přitom ale zatím nepodléhá kontrole podle Kjótského protokolu o snižování exhalací skleníkových plynů. Ačkoli nyní ke globálnímu oteplování fluorovodík zásadněji nepřispívá, vědci naléhají, aby jeho emise začaly být regulovány.

"Z hlediska budoucnosti klimatu je zapotřebí přidat fluorodusík mezi skleníkové plyny, jejichž produkce je sledována a jejichž emise jsou regulovány Kjótským protokolem," řekl Weiss.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí