zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

29.10.2008
Obecné
Krátce - různé

Průtok vody v kohoutcích není víc než dvanáct litrů za minutu, venkovní květiny se zalévají pouze večer, vyřazené textilie a nábytek putují do charitativních institucí... Šest desítek podobných detailů umožnilo pražskému hotelu Adria získat ekologický certifikát Evropské unie zvaný "Květina" a zařadit se tak mezi dalších devět takto označených ubytovacích zařízení v České republice. "Rozhodnutí ucházet se o udělení ekoznačky jsme vnímali jako příležitost zastřešit společným symbolem mnohé aktivity směřující k ochraně přírody v naší bezprostřední blízkosti i životního prostředí obecně," dodává k ocenění ředitel hotelu Karel Doubek.

Po delší odmlce se ve Štětí sešla pracovní skupina pro snižování zápachu. Problém, který tu lidi trápí prakticky od vzniku zdejší papírny, se snaží současný výrobce řešit. „Nyní fabrika předložila výsledky monitoringu emisí a imisí. Myslím, že pro to dělá hodně. Chystá se pořídit mobilní zařízení, které umožní měření ovzduší kdekoli ve městě,“ sdělila starostka Štětí Zdeňka Rulíšková. V pracovní skupině má po dvou zástupcích město, papírna Mondi a veřejnost. Tým se poprvé sešel v polovině loňského roku.

V Česku vznikne nové jezero. Bude větší než Máchovo a svou plochou se zařadí k největším v zemi. Voda zalije vytěžený uhelný důl na místě, kde dříve stálo staré město Most. To zboural komunistický režim v 70. a 80. letech kvůli těžbě hnědého uhlí.

Podstatně snížit množství odpadků ukládaných na skládky by na Vysočině pomohlo vybudování velké spalovny. Vyplývá to ze studie, kterou nedávno pro kraj vypracovali odborníci z Energetické agentury Vysočiny. Spalovna by sice stála skoro dvě miliardy korun, ale na elektřinu a teplo by dokázala zpracovat až dvě třetiny komunálního odpadu v kraji. Přitom by vznikalo podstatně méně emisí než při spalování hnědého uhlí,

Ochránci přírody: Nesnažte se nadměrně pomáhat ježkům. Lidé mají nyní tendenci nosit tato zvířátka do stanic z obavy, že nepřežijí zimu. Ježkům ale hrozí největší nebezpečí na silnicích, kde je auta přejedou nejčastěji v noci. Zdravý ježek žádnou pomoc od lidí nepotřebuje, spíše mu mohou uškodit. Zvýšený výskyt ježků na okrajích lesů, v zahradách a v městských parcích je způsoben vyhledáváním potravy, aby si ježci vytvořili tukové zásoby na zimu a mohli spát až do jara. Jinak zimu nepřežijí, což se může stát slabším jedincům, kterým lidé mohou pomoci přikrmováním masem nejlépe z konzerv pro kočky, mléko ježkům poškozuje játra.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí