zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobilky chtějí od EU 40 miliard na ekologická auta

30.10.2008
Obecné
Automobilky chtějí od EU 40 miliard na ekologická auta

Evropské automobilky si chtějí půjčit 40 miliard eur od EU na vývoj aut s nižšími emisemi oxidu uhličitého. Evropská komise navrhuje snížení emisí u aut v průměru na 130 gramů na kilometr od roku 2012. Státy s velkou pravděpodobností tento návrh odsouhlasí, automobilky však mohou mít v dobách krize se zaváděním do reality problém kvůli vysokým finančním nákladům, které jsou s tím spojeny. V dobách krize, jako je ta dnešní, totiž nemají dostatečné množství peněžních prostředků nazbyt.

Evropská komise i některé státy odmítají myšlenku půjčky od EU kvůli nedovolené podpoře, ale najdou se i zastánci návrhů, jako například Francie. Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho potřebuje evropský automobilový průmysl podobnou podporu jako v USA, které poskytly automobilkám vládní záruky na úvěry do 25 miliard dolarů.

Podle údajů evropské automobilové asociace ACEA v září klesl počet registrací nových aut v Evropě o 8,2 procenta na 1,304.583 a byl nejnižší pro tento měsíc od roku 1998. Za devět měsíců roku prodej aut v zemích EU bez Malty a Kypru a na Islandu, v Norsku a Švýcarsku klesl o 4,4 procenta.

http://www.nasepenize.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí