zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklománie pro velký zájem prodloužena o dva týdny

31.10.2008
Odpady
Recyklománie pro velký zájem prodloužena o dva týdny

Kampaň bude navíc rozšířena i na školy, obecní a krajské úřady

Až do 16. listopadu budou moci občané ušetřit při nákupu nového televizoru a počítačového monitoru. Každý, kdo v obchodech s elektronikou do té doby zakoupí jeden z těchto spotřebičů a přitom prodejci odevzdá svůj starý k recyklaci, obdrží 500 korun. Nově této možnosti mohou využít i školy obecní a krajské úřady. Kampaň pod názvem Recyklománie pořádá kolektivní systém ASEKOL, který se zabývá organizací zpětného odběru a recyklací vysloužilých elektrozařízení. Recyklománie, která má podpořit nejen ochranu životního prostředí, ale i blížící se digitalizaci, byla organizátory prodloužena z důvodu velkého zájmu veřejnosti.

Občané, kteří vlastní starý, nepotřebný nebo zcela nefunkční televizor či monitor, mohou v říjnu a v první polovině listopadu ušetřit při nákupu nového. Stačí, když kupující nového LCD či plazmového televizoru nebo počítačového monitoru zakoupí výrobek značky výrobce zapojeného do kolektivního systému ASEKOL a obratem odevzdá svoji starou televizi či monitor. „Spotřebitel při nákupu obdrží bonusový šek, který spolu s kopií účtenky zašle k nám do ASEKOLu. Následně od nás obdrží částku 500 korun,“ objasňuje proces vyplacení peněz Jan Vrba ze společnosti ASEKOL, která akci organizuje.

Recyklománie se týká 22 značek televizorů a 9 značek počítačových monitorů, které je možno pořídit ve 1300 prodejnách. „Mezi prodejci je rozdistribuováno na 30 tisíc šeků. Spotřebitelům, kteří spotřebič při nákupu vrátili a odeslali nám šek, průběžně vyplácíme inzerovanou slevu,“ říká Vrba a dodává: Právě z důvodu velkého zájmu jsme se rozhodli akci prodloužit ještě o dva týdny a rozšířit ji o školy, krajské a obecní úřady. Šanci vrátit spotřebič má téměř každý, do Recyklománie je zapojeno90 % prodejců elektroniky v ČR.“ Aktuální seznam prodejců a značek zapojených do projektu Recyklománie je k dispozici na www.recyklomanie.cz.

Kampaň je zaměřena na zvýšení povědomí o zpětném odběru elektrozařízení. „Za poslední roky se situace v oblasti recyklace elektrospotřebičů v České republice výrazně zlepšila, ale stále máme oproti západní Evropě co dohánět,“ říká Vrba a dodává: „Naším hlavním úkolem je přesvědčit občany o nezbytnosti recyklace a ochrany životního prostředí. Lidé si příliš neuvědomují, že některé spotřebiče v sobě obsahují nebezpečné látky. Například jeden starý televizor může obsahovat i 2 kilogramy karcinogenního olova.“ Na druhou stranu však televize obsahuje řadu cenných materiálů (například měď, plošné spoje, železné a neželezné kovy či sklo), které se dají díky recyklaci opětovně použít.

Aktuální statistiky ukazují, že právě televizory a monitory patří k často obměňovaným elektrozařízením v domácnostech. V průměru 62 % domácností jednou za 6–10 let pořídí nový televizor a PC monitor si polovina domácností kupuje každých 2–5 let. „Lidem také hodně záleží na technologických specifikacích těchto elektrozařízení. Novou televizi si dnes z důvodu modernizace kupuje polovina občanů, monitor dokonce dvě třetiny,“ doplňuje Vrba.

Kromě zmiňovaných aspektů cílí kampaň také na občany, kteří uvažují o koupi nového televizoru v souvislosti s blížící se digitalizací televizního vysílání. Právě moment, kdy řada domácností bude pořizovat přístroj se schopností příjmu digitálního signálu, je vhodnou příležitostí, jak ušetřit a zároveň se aktivně zapojit do ochrany životního prostředí v naší vlasti.

Kontakty

Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko press.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, koordinátor projektu: Karel Krejsa, e-mail: krejsa@asekol.cz,
tel.: 723 987 931, www.asekol.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí