zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skládku chce koupit Přídolí

31.10.2008
Odpady
Skládku chce koupit Přídolí

Českokrumlovsko - Odvážnému štěstí přeje. V obchodě a v oblasti komunálního odpadu platí tato slova ale jen o tom, kdo na to má.

Obec Přídolí má zájem o koupi skládky komunálního odpadu v Lověšicích. Ta patří Jihočeským papírnám Větřní a jejich nový majitel zhruba rok poté, co firmu získal, skládku prodává.

„V současné době hledáme partnera pro provozování skládky, který s námi buď vstoupí do společného projektu, nebo skládku koupí,“ potvrdil Deníku ředitel papíren Dušan Grmolec. „Chceme ji prodat proto, že se stavěla ještě v dobách celulózky, která byla po roce 2000 uzavřena a odstavena. Dnes na skládku nevozíme prakticky nic, tento byznys pro nás není důležitý a chceme se soustředit opravdu jen na výrobu a přepravu papíru,“ doplnil ředitel.

Obchod s odpady je sice jedním z nejvýnosnějších ve světě, ovšem i tento byznys vyžaduje velké investice. Podle starosty Přídolí Jiřího Štěpánka je nabídka obce na odkoupení skládky míněna naprosto vážně a oficiálně. „Zastupitelé Přídolí schválili jak nabídku, tak i prodejní cenu, kterou jsou ochotni akceptovat. Za odkoupení jsme papírnám nabídli 25 milionů korun,“ potvrdil včera Štěpánek.

Peníze ke koupi by obec získala zčásti úvěrem. „Ale my nejsme chudí a myslíme si, že bychom provoz utáhli,“ dodal starosta. S provozem skládky, jejím rozšířením i dalším zabezpečením jsou a budou ovšem spojeny další finanční náklady. I ty bere obec v úvahu. Nemalé poplatky za uložení odpadu by totiž putovaly přímo do obecní pokladny. To se částečně de facto děje už nyní, protože skládka leží v katastru Přídolí. To přináší obci jednoznačné výhody a daleko větší šanci příjmů i oproti jinému zájemci, městu Český Krumlov. Ten také předběžně zjišťoval podmínky a možnost koupě skládky, ale nakonec tuto snahu vzdal. „Na skládce jsou zákonem vyvolané vysoké investice ve výši 70 až 90 milionů korun. Takové sousto by bylo pro Český Krumlov příliš velkou zátěží,“ okomentoval starosta Luboš Jedlička.

 Českokrumlovský deník 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí