zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Martin Bursík: Vítězství Baracka Obamy je velkou nadějí pro světové životní prostředí

06.11.2008
Obecné
Martin Bursík: Vítězství Baracka Obamy je velkou nadějí pro světové životní prostředí

Za velkou naději pro světové životní prostředí označil vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík zvolení Baracka Obamy 44. prezidentem Spojených států amerických. „Zprávu o Obamově vítězství jsem přijal s velkou radostí. Je nepochybné, že americký prezident je jedním z nejvýznamnějších světových státníků. Program Baracka Obamy dává velkou naději nejen americkým občanům, ale celému světu. Vítám USA na palubě mezi země, které spolu S Evropskou unií usilují o zásadní opatření na ochranu klimatu na Zemi,“ říká Martin Bursík.

Barack Obama s budoucím viceprezidentem USA Joe Bidenem přislíbili v příštích deseti letech investovat 150 miliard dolarů do čisté energie a vytvořit tak nejméně pět milionů nových pracovních míst v tomto perspektivním sektoru. Zároveň přislíbili investice do úspor, které by v následující dekádě měly ušetřit tolik ropy, kolik ji dnes USA dováží ze Středního Východu a Venezuely dohromady. Obama také chce výrazně ekologizovat americký vozový park – do roku 2015 by měl po amerických silnicích jezdit nejméně milion hybridních automobilů, které lze dobíjet ze sítě. Do roku 2012 by mělo 10 % energie v USA pocházet z obnovitelných energetických zdrojů, do roku 2025 by tento podíl měl stoupnout na 25 %. Americké skleníkové emise chce Barack Obama snížit do roku 2050 o 80 %.

„Pro Evropu je to dobrá zpráva, protože v Baracku Obamovi získává silného partnera v mezinárodních klimatických jednáních. Na druhou stranu je to pro EU i evropský byznys velká výzva, protože USA dnes daly jasně najevo, že se chtějí stát lídrem v nových technologiích a nízkouhlíkové ekonomice,“ říká Martin Bursík.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí