zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelenější pneumatiky

09.11.2008
Obecné
Zelenější pneumatiky
Evropská komise si nechala zpracovat průzkum, podle nějž se na spotřebě auta podílejí 20 procenty pneumatiky. Celá řada výzkumných institucí se proto snaží o vylepšení jejich vlastností, aby se při zachování dostatečné přilnavosti snížil valivý odpor. Významnou měrou k tomu může přispět i složení směsi, z níž se pneumatiky vyrábějí.
Největší světový výrobce syntetického kaučuku, společnost Lanxness, věnoval několik let výzkumu a výsledkem je směs s nanočásticemi, které jsou doplněné speciálně upraveným oxidem křemičitým a dalšími přídavnými látkami. Její vlastnosti jsou výjimečné.
Kdyby byla všechny auta v Evropě opatřena pneumatikami z této směsi, mohlo by to ušetřit šest miliard litrů motorové nafty a jeden a půl miliardy litrů benzinu. Do evropského ovzduší by se dostalo o patnáct milionů tun oxidu uhličitého méně. Cena je však výrazně vyšší proti běžným směsím. Firma Lanxness ji zdůvodňuje zvýšenými výrobními náklady i náklady na výzkum.
Cestou ke snížení nákladů může být otevření nového výzkumného centra Lanxnessu v čínském městě Čching-tao. V tomto městě se nachází více než polovina všech čínských výrobců kaučuku a tamní Technická univerzita vychovává gumárenské inženýry s nižšími finančními nároky než Evropané.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí