zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové v Hostětíně předváděli výhody nízkoenergetického domu

10.11.2008
Energie
Ekologové v Hostětíně předváděli výhody nízkoenergetického domu

Hostětín (Uherskohradišťsko) - Přes 50 lidí se o víkendu v Hostětíně na Uherskohradišťsku seznámilo s fungováním nízkoenergetického domu. Kromě odborných přednášek a prohlídky objektu zde mohli někteří zájemci strávit noc. Akci uspořádali ekologové z organizace ČSOP Veronica při příležitosti Světového dne pasivních domů.

Podle ředitelky organizace Yvonny Gaillyové Česká republika ve finanční podpoře výstavby takových objektů významně zaostává. Zatímco u nás jsou tyto záležitosti v "pionýrské fázi", blízko za hranicemi se řeší systémově. "Mnohá zastupitelstva říkají, že když se staví z veřejných peněz, tak jedině v pasivním standardu," řekla dnes Gaillyová.

Upozornila, že cesty k podpoře se hledají zejména ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí, ale není vůbec jednoduché najít vhodná kritéria a ta aplikovat do současné stavení praxe. Složitá je i otázka finanční, protože evropské operační programy nedovolují podporovat bydlení. "Nyní se hledají možnosti a pokud se najdou, budou souviset s penězi, které slouží k ochraně klimatu," podotkla.

Stavba pasivního domu je podle ní maximálně o deset procent dražší než stavba běžných rodinných objektů. Ředitelka centra v Hostětíně Jana Tesařová však upozornila, že vzhledem k rostoucím cenám energií se peníze poměrně brzy vrátí. "Před lety byla návratnost investic zhruba 25 let, nyní je to 17 let. Při stoleté životnosti domu je to poměrně brzká návratnost," upřesnila.

Kurzu se zúčastnili lidé z celé České republiky. Vzhledem k tomu, že v Hostětíně je mnoho ekologických staveb, návštěvníci se mohli seznámit nejen s nízkoenergetickými domy, ale také s kořenovou čističkou odpadních vod, obecní výtopnou na biomasu, moštárnou a sušírnou ovoce a se šetrným pouličním osvětlením.

Zdroj: www.veronika.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí