zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Účet bitvy. 20 milionů eur za převoz jaderného odpadu

14.11.2008
Odpady
Účet bitvy. 20 milionů eur za převoz jaderného odpadu
Nejméně 20 milionů eur (asi 508 milionů korun) stál víkendový převoz jaderného odpadu z Francie do německého Gorlebenu. Transport střežilo 10 tisíc policistů a v celém Německu bylo v pohotovosti dalších šest tisíc příslušníků policie. Napsal to dolnosaský deník Hannoversche Allgemeine Zeitung.

"Také další (spolkové) země by se měly podílet (na nákladech)," řekl o účtu za policejní manévry dolnosaský ministr vnitra Uwe Schüneman. Po jiném transportu v roce 2006 se Hannover neúspěšně pokoušel o přerozdělení nákladů mezi další spolkové země.

Jaderný odpad přijíždí po desítky hodin trvajícím odporu do Gorlebenu.Náklady výrazně navýšilo téměř denní zpoždění radioaktivního nákladu, kterému se aktivisté snažili za každou cenu zabránit. Sami demonstranti se netajili tím, že co největší prodražení cesty vlaku je jeden z jejich cílů.

Podle policie zažilo Německo největší protijaderné demonstrace za posledních několik let. Aktivisté stavěli na kolejích barikády, tři z nich se na hranicích s Francií ke kolejím připoutali. Policie davy kritiků jádra na některých místech rozehnala obušky a vodními děly.

Z Francie, kde se jaderný odpad z německých elektráren zpracovává, vyjel vlak v pátek večer. Do dočasného meziskladu v Gorlebenu se dostal dnes brzy ráno. Aktivisté mimo jiné upozorňují, že Německo nemá žádné trvalé úložiště odpadu ze svých jaderných elektráren.

Krajinu před bitvou osvětlují hořící balíky slámy zapálené aktivisty.

Foto: AP a Reuters
 

Zdroj: Týden

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí