zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Bursík jednal se šumavskými starosty o budoucí spolupráci obcí, MŽP a Správy NP Šumava

14.11.2008
Příroda
Ministr Bursík jednal se šumavskými starosty o budoucí spolupráci obcí, MŽP a Správy NP Šumava

Ministr životního prostředí Martin Bursík, náměstek ministra pro ochranu přírody a krajiny František Pelc a ředitel Správy Národního parku Šumava František Krejčí se dnes v Kašperských Horách sešli se starostkami a starosty obcí ze Šumavy a Pošumaví, aby diskutovali o budoucí vzájemné spolupráci na rozvoji šumavského regionu.

„Představili jsme reprezentantům obcí náš konkrétní návrh budoucího velkého společného projektu, který má na Šumavu a do Pošumaví přinést jednak finanční zdroje, ale také nov pracovní možnosti a perspektivu Šumavákům, lidem, kteří tu žijí. Jde o návrh tezí tzv. ‚Master projektu’, o němž budeme nyní se všemi dvaadvaceti šumavskými a pošumavskými obcemi velmi podrobně jednat,“ vysvětlil ministr životního prostředí Martin Bursík.

Více než tříhodinová diskusi, velmi otevřená a neformální, se dotkla celé řady témat. Například ekologické veřejné dopravy, kde chce správa parku a MŽP rozšířit současnou síť tzv. „zelených autobusů“ a převést je postupně na pohon na stlačený zemní plyn. Dalším tématem byly projekty modelových tradičních šumavských hospodářství, nabídka spolupráce na zpracování regulačních plánů obcí za účasti týmu špičkových architektů a urbanistů, projekt na zefektivnění třídění a svozu separovaného komunálního odpadu na Šumavě či další otevírání Šumavy návštěvníkům. Řeč byla samozřejmě o aktuální kůrovcové situaci v národním parku.

„Diskuse byla velmi plodná, i když jsme se některých témat měli šanci dotknout jen letmo,“ zhodnotil setkání ministr Bursík a dodal, že tímto setkáním vzájemná komunikace rozhodně nekončí. Počínaje dneškem začne série jednání, kde se ředitel Správy NP Šumava František Krejčí a náměstek ministra životního prostředí František Pelc postupně do konce února setkají nejen se starosty, ale s celými zastupitelstvy přímo v jednotlivých obcích, kde budou diskutovat co obce navrhují do návrhu „Master projektu“ doplnit či z něj naopak vynechat. „Zájmy jednotlivých obcí se často v konkrétnostech liší, jak ukázalo i dnešní jednání. Proto si chceme vyslechnout v každém zastupitelstvu, co danou obec trápí, co jí chybí a co by si z hlediska dalšího rozvoje představovala,“ říká František Pelc a dodává: „Tam, kde se zastupitelé dohodnou, že třeba dvě tři obce mají v dané oblasti potřeby obdobné, se samozřejmě můžeme sejít třeba se třemi zastupitelstvy dohromady. Záleží na zájmu a preferenci samotných obcí.“

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí