zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zúčastnili se a nechali ho doma

14.11.2008
Obecné
Zúčastnili se a nechali ho doma

Brno (13. listopadu 2008)  Do soutěže s názvem Nechte ho doma! se zapojilo sedm odvážných. Na dobu jednoho týdne se snažili co nejméně používat osobní auto a co nejvíce se pohybovat jinými způsoby dopravy šetrnými k životnímu prostředí. Díky tomu zabránili společnými silami vypuštění 98 kg CO2 do atmosféry. Projekt Nechte ho doma získal druhou cenu v soutěži CO2 vy na to?, kterou vyhlásili Nadace Partnerství a British Council v únoru 2008.

Soutěžící si vedli podrobný deník. Zaznamenávali si do něj všechny cesty, které během celého týdne podnikli. Snahou každého soutěžícího bylo nahradit co nejvíce cestování autem za jiné možnosti dopravy. Ke konci soutěže pak každý obdržel krátký dotazník ohledně průběhu a svých zkušenostech.

Dohromady nachodili soutěžící 97 km, najezdili 85 km na kole a 1953 km absolvovali kombinací hromadné dopravy a chůze, autem najeli 434 km. Pokud by to vydrželi celý rok, snížili by tak množství vyprodukovaného CO2 o 5 000 kg. „Další potenciál soutěže vidím obzvláště pro firmy a organizace, které mají zájem propagovat šetrnější způsob dopravy a zdravý životní styl mezi svými zaměstnanci,“ dodala organizátorka soutěže Renata Vail.

Výhercem v kategoriích maximálního snížení používání auta a největšího počtu km najetých na kole se stala Klára Borovičková z British Council. V soutěžním týdnu nahradila 265 km, které by obvykle absolvovala autem, jiným dopravním prostředkem. Zároveň najezdila 45 km na kole. „Asi nejzajímavější moment byl, když jsem si po soutěžním týdnu sečetla všechny kilometry a uvědomila jsem si, kolik toho člověk nacestuje, nachodí a najezdí,“ sdělila výherkyně.

Kontakt: Renata Vail, 777 642 587, renatavail@yahoo.com
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí