zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jezero Titicata se pomalu mění v barevnou žumpu

18.11.2008
Obecné
Voda
Příroda
Geologie
EIA
Jezero Titicata se pomalu mění v barevnou žumpu

Titicaca je největším jezerem Jižní Ameriky, ve výšce 3812 metrů je také jedním z nejvýše položených splavných jezer na světě.

Nacházejí se zde slavné plovoucí rákosové ostrovy a Thor Heyerdahl si na jeho březích nechal vyrobit svůj člun Ra II, na kterém přeplul z Afriky do Ameriky.

Voda jedné z největších turistických atrakcí na jih od Panamské šíje však už není na mnoha místech krystalicky modrá - jak hovoří její pověst - ale hraje všemi barvami.

Ani padesát let poté, co Bolívie a Peru, na jejichž hranicích jezero hluboké 284 metrů leží, přiznaly, že jeho znečištění je vážným problémem, neexistuje systematická studie, která by se problémem zabývala.

Voda všech barev

"Používáme tu vodu jen na praní," řekla agentuře Tierramérica Sonia Capová z bolivijského města Argachi. „Ani ji nedáváme zvířatům, protože je někdy červená, někdy černá a dost páchne."

"Bojíme se, že onemocníme. Zvířata pila vodu z řeky a zemřela," potvrzuje její soused Felipe Chura.

Problémem jsou splašky, fekálie a další organický odpad, který se do jezera hrne z okolních měst. Například z bolivijského El Alto, které se za půl století z malého předměstí La Pazu proměnilo v téměř milionové sídliště.

Mezi dalšími viníky je intenzívní těžební činnost zaměřená na barevné kovy.

ZDROJ:www.aktualne.centrum.cz,kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí