zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Festival Voda, moře, oceány se blíží

18.11.2008
Příroda
Festival Voda, moře, oceány se blíží

Ve středu a ve čtvrtek 19. a 20. listopadu proběhne v Ústí nad Labem již 4. ročník mezinárodního filmového festivalu „Voda, moře, oceány“. Vyhlašovatelem je nadační fond Crystal Planet.

Nad událostí, stejně jako v loňském roce, převzal záštitu ministr životního prostředí ČR Martin Bursík a primátor města Ústí nad Labem Jan Kubata. Festival se i nadále těší přízni Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Festivalovým centrem pro letošek však budou prostory klubu Mumie. Kompletní soutěžní projekce proběhnou v klubovém kině Mumie a přednáškovém sále Severočeské vědecké knihovny.

Knihovna jako každým rokem připravila řadu doprovodných akcí. Již od 22.10 je v přísálí vědecké části k vidění výstava fotografií potápěče Josefa Habrovce a v hale Palácové vily Hanse Weinmana zase fotky Libora Sváčka, dvorního fotografa tváře festivalu jachtaře Davida Křížka. Návštěvníci festivalu si popovídají s tímto naším slavným dobrodruhem a mořeplavcem o jeho dálkových plavbách a filmu Sólo přes Atlantik i publikaci Dnem i nocí Atlantikem ve středu 19.11. v 17.00 právě zde v knihovně, v přednáškovém sále v ulici W. Churchilla 3.

V klubu Mumie bude připravena výstava kolekce velkoformátových fotografií s názvem Divoká Afrika Petry Nevečeřalové, studentky biologické fakulty.

I letos po loňské úspěšné premiéře budou probíhat festivalové projekce v ústeckých klubech – ReLaKs, Music Club DOMA, La Rue a CIRCUS. Dramaturgii výběru a skladby soutěžních snímků si kluby dělají samy podle zájmu návštěvníků.

Ve festivalové soutěži je 35 snímků z 11 zemí, z toho pět českých od tří domácích autorů.

Organizátoři opět přivítají některé věhlasné tvůrce filmových dokumentů. Předpokládá se návštěva Němce Floriana Guthknechta (Medúza - smrtící krása, Revoluce na útesu, Roční období pod vodou, Ostrov lorda Howa), Belgičana Dannyho van Bella (Okna života), Rakušana Christiana Redingera (Cenoty - posvátné mayské prameny) a německého distributora Toda Gambla. Dále se očekává návštěva výrazných osobností z řad potápěčů a fotografů, např. Richarda Jaroňka.

Ale především se pořadatelé a hlavně prezident a zakladatel festivalu Steve Lichtag těší na ústecké diváky, studenty i žáky nejen ústeckých škol. Ti všichni už během minulých ročníků dokázali, že jim je téma vody – tohoto  živlu a živé mízy naší planety důvěrná i blízká. Stav životního prostředí na Zemi je tak podstatným tématem, a kouzlo slaných i sladkých vod tak přitažlivé, že mu dříve či později podlehne snad každý. Emotivní filmové příběhy, které festival opět nabídne osloví dospělé i mladší diváky  a pozvou je do světa, na jehož zachovávání nám všem musí záležet.

Letošní ročník obohatilo téma jachtingu. Osobností festivalu bude náš úspěšný sólový jachtař David Křížek. V předvečer prvního soutěžního dne totiž promítne ve festivalové premiéře padesátiminutový film  ze svých letošních veleúspěšných plaveb a  pokřtí  svoji knižní prvotinu Dnem i nocí Atlantikem. Vše se odehraje při slavnostním zahájení v ústecké ZOO 18.listopadu. Doprovodí jej kameraman Jaroslav Bouček, fotograf expedice Libor Sváček a režisér filmu Václav Žmolík, mj. člen výkonného výboru Českého svazu jachtingu, známý moderátor a publicista.

Ústecká zoologická zahrada letos vstoupila do spolupráce s festivalem a nabídla k dispozici i vyhlídkový elektrovláček, který bude sloužit k propagaci festivalu po městě.

Mimořádně se do programu zařazuje také beseda s fotografem, potápěčem a dobrodruhem Richardem Jaroňkem. Proběhne ve čtvrtek 20.11 od 17 hodin v knihovně. Setkání nese název Žralok - právo zabíjet a přežít!

Festivalová porota:

RNDr. Jitka Radová z Ministerstva životního prostředí, Kateřina Javorská (SR), předsedkyně Unie slovenských televizních tvůrců a Dušan Jurčík, dramaturg zahraničních dokumentárních pořadů v České televizi.

Pořadatelé festivalu:

Město Ústí nad Labem, Fakulta životního prostředí UJEP, Ministerstvo životního prostředí, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem, Dream Produktion MP, Europa Koncept CZ.

Partneři festivalu:

Severočeská vodárenská společnost a.s., Spolchemie, Atelier AP spol. s.r.o., CardHouse s.r.o., Mirage s.r.o., ZOO Ústí nad Labem, RWE, Everdive.

Mediální partneři:

Oceán, R1 Lyra, Deník Sever, Nové ústecké přehledy, rádio North Music, Hitrádio, Metropol

Přátelé festivalu:

Klub Mumie, klub ReLaKs , Café La Rue, Music Club Doma, Klub CIRCUS

MFF Voda-moře-oceány je členem evropského sdružení festivalů EUIFA (European Underwater Images Festivals Association)

Program a další informace:

www.vodamoreoceany.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí