zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdraví dětí je ohroženo, hygienici nereagují

19.11.2008
Hluk
Zdraví dětí je ohroženo, hygienici nereagují

V souvislosti s nadlimitním leteckým hlukem se objevil nevyřešený problém s větráním u školních zařízení v ochranném hlukovém pásmu letiště Praha. Závažnost negativních dopadů na zdraví dětí podtrhuje skutečnost, že v ochranném pásmu letiště je výstavba nových školních zařízení zakázána.

Uvnitř ochranného hlukového pásma nemusí být dodržovány hygienické hlukové limity ve venkovním prostoru. Dodržení hygienických hlukových limitu uvnitř budov je zabezpečeno instalací zvukotěsných oken. Zvukoizolační okna instalovaná provozovatelem letiště plní svoji funkci pouze v případě vzduchotěsného provedení bez mikroventilace a při úplném uzavření oken. Neodvratným důsledkem je zásadní omezení výměny vzduchu v místnostech.

Instalací vzduchotěsných oken bez zajištěného náhradního větrání budov tak je porušována:
- vyhláška 137/1998 Sb., která definuje požadavky na výměnu vzduchu v případě obytných budov
- vyhláška 410/2005 Sb. která definuje požadavky na výměnu vzduchu v případě větrání školních zařízení

Občanské sdružení Občané proti hluku a emisím:
- upozornilo na tuto skutečnost Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje (KHS) dopisem ze dne 7.8.2008 se žádostí, aby byla prověřeno větrání budov v ochranném hlukovém pásmu letiště Praha - Ruzyně!
- vzhledem k nečinnosti i po telefonických urgencích byla KHS požádána dle zák.106/1999 Sb. dne 23.9.2008 o informaci, zda situaci ve školách prověřila a s jakým výsledkem

Z dopisu KHS ze dne 6.10.2008 je zřejmé, že KHS stav v okolí ruzyňského letiště neprověřuje a ani prověřit nehodlá. Konstatovala, že uvedené předpisy existují a že je to věcí provozovatele. Dotazy, zda KHS situaci prověřila, s jakým výsledkem a zda provedla nějaké úkony, zůstaly bez odpovědi.

Vzhledem k tomu, že:
- alarmující situace se dotýká zejména zdraví dětí v okolí letiště Praha-Ruzyně, které tráví celých 24 hodin v oblasti s nadlimitním, zdraví škodlivým venkovním hlukem -- ve škole s nedostatečným větráním, venku s nadlimitním hlukem a doma opět v místnostech s nedostatečným větráním a to zejména v noci (kdo si otevře okno, dostane "příděl" až 85 dB a spí se dost obtížně)
- hygienici jsou nečinní

Kdo přiměje pracovníky hygieny k činnosti?
Proč krajská hygiena neprověřila ! stav v okolí ruzyňského letiště?
Mají snad politické nebo ! lobbisti cké zájmy vyšší cenu než zdraví dětí?

o.s. Občané proti hluku a emisím
Ing. Václav Vik, avi-vikovi@volny.cz
Doc. Ing. Pavel Beneš, CSc. ,benes.doc@tiscali.cz
členové výboru
Podrobnosti budou zaslány na vyžádání

 
Kontaktní osoba: Ing. Václav Vik, Doc. Ing. Pavel Beneš
Telefon: 723879771
E-mail: avi-vikovi@volny.cz
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí