zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

LČR zkolaudovaly k přírodě šetrné protipovodňové opatření

20.11.2008
Voda
LČR zkolaudovaly k přírodě šetrné protipovodňové opatření

PRAHA / FRÝDEK-MÍSTEK - Další projekt protipovodňové úpravy, konkrétně úprava koryta potoka Ráztoka na území beskydské obce Komorní Lhotka dnes prošel kolaudací. Právě LČR spolu s Moravskoslezským krajem projekt částkou 2,250 milionu korun investovaly.


"Při budování protipovodňových opatření bylo nezbytné z hlediska ochrany přírody brát zřetel na vranku pruhoploutvou - zvláště chráněný druh živočicha, který žije ve zdejších vodách. Dnešní kolaudace potvrdila, že je možné skloubit ochranu zdraví a majetku obyvatel i ochranu přírody," konstatoval mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Radek Drahný.

Vodní tok Ráztoka je podle něj jedním z nejvýznamnějších vodních toků v lokalitě a s negativními účinky těchto vod se museli místní obyvatelé vypořádávat zejména v období povodní. Z tohoto důvodu jej správce toků již od počátku 20. století systematicky upravoval. Po poslední významné povodni v roce 1997 byl poškozen také úsek nad obcí. "LČR jako současný správce tohoto drobného vodního toku proto připravily projekt na opravu poškozeného úseku do původní podoby. Po jednáních s kolegy ze Správy CHKO Beskydy byl však projekt upraven tak, aby vrance umožnil obousměrnou migrační prostupnost vodním tokem," uvedl Drahný.

Při opravě koryta vodního toku byly původní dřevěné prahy a stupně nahrazeny konstrukčně novými typy zdrsněných skluzů. Kombinovaná konstrukce skluzů ze dřeva a lomového kamene je technicky navržena právě s ohledem na zajištění migrační prostupnosti pro vodní živočichy. Skluzy jsou navíc v dolní části opatřeny umělými tůňkami upravenými tak, aby poskytovaly nejen útočiště pro vodní živočichy v období nízkých průtoků, ale i možnost jejich úkrytu v případě výskytu přirozených predátorů.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí