zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dvě pětiny jihomoravských brownfieldů mohou mít ekologickou zátěž

27.11.2008
Geologie
Dvě pětiny jihomoravských brownfieldů mohou mít ekologickou zátěž

Brno - Až dvě pětiny opuštěných výrobních a armádních areálů na jihu Moravy by mohly mít ekologickou zátěž. Vyplývá to z odhadů vládní agentury CzechInvest. V kraji je takzvaných brownfieldů několik tisíc hektarů. U deseti procent z nich už je ekologická zátěž zjištěna, u další třetiny se dá podle CzechInvestu předpokládat. Právě kontaminovaná půda a další podobné problémy často komplikují revitalizaci ploch.

Třeba areál brněnského Zetoru v městské části Husovice. Lukrativní plochy poblíž centra jsou na prodej už skoro rok, podle realitní kanceláře, která prodej zajišťuje, může být jedním z důvodů otálení zájemců právě ekologická zátěž. Takových případů je řada.

"Podobné lokality jsou příležitostí především pro velké a zkušené developery, kterých ale není mnoho," uvedl Jan Hladík z Regionální rozvojové agentury jižní Moravy. Podle něj je podíl zatížených brownfieldů na jižní Moravě zhruba stejný jako v jiných českých regionech, míra znečištění je ale třeba ve srovnání s kraji na severu republiky menší. Přesto by kompletní odstranění ekologických škod stálo několik miliard korun.

V Jihomoravském kraji je podle odhadů agentury 1300 zanedbaných opuštěných areálů. Jen v Brně je to kolem dvou set. Nejvíc, asi 35 procent, zůstalo po zemědělství a zhruba třetina po průmyslu. Necelou desetinu původně zabírala armáda. Zatímco vojáci se nevrátí do žádného z opuštěných objektů, právě průmysl zabere místa ještě víc než původně. Podle CzechInvestu se dá očekávat, že až 55 procent všech brownfieldů bude v budoucnu sloužit hlavně výzkumu a vývoji.

Lukáš Sapík

Zdroj: www.CzechInvest.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí