zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Minielektrárny pro odlehlé oblasti

28.11.2008
Energie
Minielektrárny pro odlehlé oblasti
Americká společnost Hyperion Power Generation oznámila, že od roku 2013 bude vyrábět a prodávat mobilní jaderné minielektrárny, které se uplatní zejména v oblastech s málo rozvinutou infrastrukturou.

Rychle použitelné
Jde o velmi ambiciózní projekt společnosti vzniklé teprve před rokem, která hodlá komerčně využít výsledků vývoje a výzkumů v Los Alamos National Laboratory. V těchto renomovaných laboratořích výzkumníci vyvinuli modul - minireaktor, který lze přepravovat vlakem, nákladním automobilem nebo lodí a rychle uvést do provozu na určeném místě.
Pro srovnání, "tradiční" jaderné elektrárny potřebují více než deset let, než dodají do sítě první elektrický proud.
Malé kompaktní jednotky o výšce dvou metrů a hmotnosti patnácti až dvaceti tun bez pohyblivých částí mají pracovat s jednou náplní jaderného paliva nepřetržitě až deset let téměř bez údržby a jakéhokoliv zásahu. Tím se předejde možným chybám obsluhy, ale i případné nehodě.
Zneužití má zabránit zapečetění modulu, ale i kdyby byl modul otevřen, jaderné palivo bude okamžitě ochlazeno. Palivo nelze zneužít k výrobě atomové pumy, protože by muselo být dále obohaceno.
Minireaktor v ceně od 25 do 30 milionu dolarů má mít elektrický výkon 30 megawattů a kromě toho bude dodávat ještě asi 70 megawattů tepelné energie, což jsou výkony dostatečné pro zásobování asi 20 tisíc domácností.

Spolehlivé a šetrné
Počítá se s tím, že minireaktory budou sloužit jako zdroj energie pro osídlení v místech s méně rozvinutou infrastrukturou, kde by bylo nákladné budovat dálková vedení od velkých elektráren. Poslouží také k energetickému zajištění činnosti v odlehlých oblastech nebo k zásobování vojenských základen.
Společnost Hyperion Power Generation tvrdí, že se minielektárny stanou nejjistějším, nejspolehlivějším a z hlediska životního prostředí nejméně škodlivým zdrojem energie.
Modul se vrátí po osmi až deseti letech do výrobního závodu k opětnému naplnění. Odpad o velikosti fotbalového míče převezme Hyparion zpět a postará se o jeho likvidaci. Podle ředitele společnosti Johna Deale firma počítá s dodávkami do celého světa.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí