zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlastníci lesních pozemků chtějí změnit zákon o myslivosti

29.11.2008
Les
Vlastníci lesních pozemků chtějí změnit zákon o myslivosti

V průběhu příštího roku předloží ministerstvo zemědělství takzvanou malou novelu zákona o myslivosti. Vlastníci mimo jiné tvrdí, že jim současná podoba zákona neumožňuje uplatňovat vlastnická práva k lesním pozemkům a poukazují na stále se zvyšující škody na lesních porostech díky přemnožené zvěři.


Novela by podle slov poradce ministra zemědělství Josefa Stehlíka měla být reakcí na požadavky celkem pěti nevládních zájmových organizací sdružující především vlastníky lesních pozemků a honiteb, které zformulovaly v dopise adresovaném ministru zemědělství Petru Gandalovičovi (ODS).

Právě předcházení škodám způsobených zvěří by mělo být podle Stehlíka jedním z hlavních cílů budoucí novely. "Je také třeba zabezpečit uplatnění práv vlastníků honebních pozemků v rámci honebních společenstev," uvedl Stehlík. V současné době totiž podle jeho slov zákon umožňuje exekutivně přičlenit pozemky vlastníka k honitbě bez jeho souhlasu. "Právem vlastníka musí být například i odmítnutí ustavení honitby," říká poradce ministra. Novela by měla řešit také umístění takzvaných "společných zařízení" na cizích pozemcích.

Prvním krokem k návrhu novely by měl být vznik pracovní skupiny ze zástupců organizací vlastníků, ministerstva zemědělství a myslivců, která by podle Stehlíka "pojmenovala problémy a navrhla jejich možná řešení".

"Legislativní proces je hlavně otázkou politické vůle, předpokládám ale, že by měl být zahájen v průběhu příštího roku," konstatoval Stehlík.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí