zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za problémy R55 přes ptačí oblast může politická ignorance

02.12.2008
Příroda
EIA
Za problémy R55 přes ptačí oblast může politická ignorance

České republice stále hrozí sankce za porušení unijní směrnice

Evropská komise již více než rok a půl řeší stížnost Dětí Země a České společnosti ornitologické 1), v níž je upozorňováno na porušení směrnice o ochraně ptáků, neboť Česká republika v roce 2006 odsouhlasila silnici R55 přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví bez posouzení varianty mimo ni. I když se o této nutnosti vědělo již v roce 2002, stejně o dva roky později tento proces odmítli zastupitelé Jihomoravského kraje. Komise proto také letos v červnu striktně odmítla tvrzení bývalého hejtmana Zlínského kraje, který se jí snažil tvrdit, že schvalování R55 probíhá v pořádku.

„Díky liknavosti a ignoranci českých úředníků a politiků, kteří zřejmě ani dodnes nepochopili, že porušování směrnic se u Evropské komise rozhodně netoleruje, se Česká republika dostává do vážného ohrožení, neboť věc může skončit u soudu s rizikem finanční sankce,“ upozorňuje Miroslav Patrik z Dětí Země.

Evropská komise již poslala České republice upozornění, že k porušení směrnice na ochranu ptáků došlo a že očekává vysvětlení. Jestliže se ho nedočká či nebude spokojeno, může ještě poslat varování. Pokud ani potom se vše řádně nevysvětlí, podává podnět Evropskému soudnímu dvoru do Lucemburku k dořešení.

„Bohužel se promarnilo už šest let, neboť již od roku 2002 je známo 2), že nelze jen tak rozhodnout o nějaké stavbě přes ptačí oblast, aniž se posoudí varianty mimo ni,“ připomíná Patrik ztracené roky.

Podle něho má „máslo na hlavě“ nejen bývalé vedení MŽP s Liborem Ambrozkem, které 4. července 2006 souhlasilo se silnicí R55 přes ptačí oblast 3), ale i zastupitelé Jihomoravského kraje a bývalé jeho vedení s hejtmanem Stanislavem Juránkem, kteří 23. září 2004 navzdory upozornění MŽP při jednání o územním plánu kraje nutnost posoudit i variantu R55 mimo ptačí oblast furiantsky ignorovali 4).

Evropská komise navíc ve svém dopise z června 2008 striktně odmítla zlehčující dopis bývalého hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše (ODS), že výběr variant pro silnici R55 proběhl správně podle zákona, neboť podle ní je skutečně nutné posoudit alternativní řešení bez negativních vlivů na ptačí oblast

TZ  Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí