zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nových 100 MW výkonu Plzeňské energetiky zlepší ekologii

02.12.2008
Energie
Nových 100 MW výkonu Plzeňské energetiky zlepší ekologii

Plzeňská energetika vyhlásila soutěž na dodávku a montáž nové turbíny o výkonu 100 MW. Cena zakázky by se měla pohybovat mezi 600 až 800 miliony Kč. Turbosoustrojí s instalovanou kapacitou 100 MW bude náhradou za stávající zařízení. Nová turbína by měla být uvedena do provozu na podzim roku 2012. Demontáž stávajícího zařízení začne v lednu roku 2011 a montáž nové technologie bude zahájena v listopadu roku 2011.
Modernizace výrobních zařízení Plzeňské energetiky (PE) povede ke zvýšení účinnosti produkce tepla i elektřiny a tím i k dalšímu zlepšování ekologických parametrů teplárny. „Nová turbína významně přispěje ke zvýšení účinnosti celého zdroje a tím i ke snížení emisí a zlepšení ovzduší v Plzni a okolí,“ uvedl generální ředitel Plzeňské energetiky Václav Pašek. „Investice do nového výrobního zařízení je součástí dlouhodobého investičního programu, jenž dosáhne celkem 2 miliardy korun,“ upřesnil Pašek. „Realizace tohoto investičního programu přinese během pěti let zásadní modernizaci teplárny. Tím dosáhneme i nejvyšších standardů provozu,“ dodal.
Nová turbína, jejíž průměrná účinnost činí 45 %, bude stejně jako dosavadní výrobní zařízení využívat hnědé uhlí. Vyrábět bude základní silovou elektřinu a současně bude poskytovat i systémové služby pro stabilizaci přenosové soustavy. Pracovat bude v kogeneračním režimu, při kterém vedle elektřiny vyrábí a dodává spotřebitelům i teplo. Kogenerace (kombinovaná výroba elektřiny a tepla) je ekologický způsob výroby energie, protože přináší významné úspory paliva a snížení emisí oxidu uhličitého.
Již začátkem roku 2008 začala Plzeňská energetika v rámci dlouhodobého investičního programu realizovat novou odsiřovací jednotku v ceně 430 milionů korun. Díky ekologické investici do odsiřovací jednotky sníží emise o více než polovinu, což významně přispěje ke zlepšení životního prostředí v Plzni a okolí. Po uvedení jednotky do provozu se emise oxidu siřičitého sníží zhruba o 60 % a emise prachu o cca 50 %. Moderní jednotka nahradí odsiřovací zařízení, které je v PE v provozu od roku 1996. Nové odsiřovací zařízení by mělo být uvedeno do provozu ve druhé polovině roku 2009.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí