zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inteligentní intermodální doprava

01.12.2008
Obecné
Inteligentní intermodální doprava
1. a 2. prosince se v Praze koná výroční mezinárodní konference Projektu Freightwise, Management Framework for Intelligent Intermodal Transport (Rámec řízení inteligentní intermodální dopravy). Budou na ní prezentovány výsledky a uskuteční se workshop zaměřený na analýzu, kritiku a návrhy nových příležitostí. Více - freightwise.info

Intermodální nákladní doprava je uznávána jako důležitá alternativa při hledání způsobu využívání ekologičtějších dopravních modů jako železnice, námořní dopravy na krátké vzdálenosti a říční dopravy. Silniční doprava ovšem zůstává nepostradatelnou a musí být nalezeny metody, které přispějí k optimalizaci poměru dopravních modů. Integrovaný dopravní management vyžaduje jistou úroveň integrace, která předpokládá důvěru založenou na perspektivě dlouhodobější spolupráce. Přístup k informacím je klíčovým elementem v jakémkoli intermodálním řetězci, který vyžaduje určitý stupeň interoperability mezi systémy zúčastněných organizací. Také je nutná interoperabilita s institucemi, které vyžadují související zprávy (např. celní správa nebo pobřežní hlídka apod.).

K přínosům, které by Program Evropské komise Freighwise měl přinést, patří: - podpora intermodální nákladní dopravy pomocí pokročilých nástrojů řízení a otevřené architektury, zdokonalení řízení nákladní přepravy pomocí dopravních informací a sítě orgánů státní správy, - spolupráce s konkrétními projekty směřujícími k praktickým výsledkům, - podpora dopravní politiky Evropské komise s cílem podpořit ekologické druhy dopravy, - vytvoření harmonizovaného rámce pro architekturu informačních systémů v dopravě a logistice, - umožnění prezentace virtuálních dopravních služeb vývojem standardizovaných popisů pro dopravní atributy a podpůrné služby, - demonstrace užitečnosti rámce pro obchodní procesy (množství komplexních a širokých logistických operací "ode dveří ke dveřím"), - vytvoření strategie rozšíření počtu účastníků se zájmem o činnost v intermodální dopravě (návrh praktického způsobu harmonizace obchodních zvyklostí a elektronické komunikace), - šíření informací o rámci a jeho technologických a obchodních prvcích přímo logistické komunitě, - návrhy pro další pokročilou standardizaci v oboru. Práce na projektu budou ukončeny v roce 2010.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí