zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brownfieldy čekají na využití

03.12.2008
Geologie
Brownfieldy čekají na využití
Více než 13 km2 zaujímají v Karlovarském kraji brownfieldy. Nevyužitých objektů a pozemků po průmyslové nebo zemědělské výrobě, armádě nebo i občanské vybavenosti je v kraji přes 400. První se už začínají nabízet k využití investorům, další na svoji regeneraci a využití ještě čekají.

Údaje vycházejí ze studie zadané agenturou CzechInvest. Studie také navrhuje řešení. Pro Karlovarský kraj doporučuje 41,5 % míst zregenerovat pro bydlení a s ním spojené služby. Množstvím brownfieldů kraj nevybočuje z průměru Česka, má však výrazně nižší množství bývalých zemědělských objektů. Výhodou je, že asi tři čtvrtiny brownfieldů nenesou s sebou ekologickou zátěž.

Mezi deseti brownfieldy, které jsou už zařazeny do národní databáze (www.brownfieldy.cz), je největší plochou areál bývalých kasáren ve Velké Hleďsebi s 55 tis. m2. Tam obec ve spolupráci s partnery připravuje vybudování rozsáhlého areálu pro bydlení, vzdělávání, zázemí pro seniory a podobně. V seznamu jsou ale i menší plochy a objekty. Podle Jarmily Chvojanové z karlovarské kanceláře CzechInvestu v kraji už není mnoho zelených ploch pro investory. Více - www.karlovyvary-region.eu.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí