zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sluneční elektrárna ve Vojkovicích na Brněnsku je v provozu

02.12.2008
Energie
Sluneční elektrárna ve Vojkovicích na Brněnsku je v provozu
Vojkovice (Brněnsko) 1. prosince (ČTK) - Ve Vojkovicích na Brněnsku funguje od konce minulého týdne nová solární elektrárna. Zařízení s téměř 7500 panely a výkonem 0,6 megawatt patří k větším v Česku. Ročně vyrobí zhruba 670 megawatthodin elektrické energie. ČTK to dnes řekla Zuzana Musilová ze společnosti Energy 21, která bude elektrárnu provozovat. Firma vlastní i další dvě, ještě větší elektrárny na Znojemsku.
    Asi 15.000 solárních panelů v Jaroslavicích je v provozu už od loňska. Stály kolem 100 milionů korun. Na zhruba 132 milionů korun přišel park v nedalekém Hrádku, který byl dlouho největší v Česku s výkonem 1,1 megawatt a 18.000 panely. Vojkovická elektrárna stála více než 60 milionů korun.
    Největší solární elektrárnu v ČR plánují ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Park s výkonem 3,8 megawattu za 400 milionů Kč chce vybudovat přímo radnice. O prvenství zatím v ČR soupeří elektrárny v Bušanovicích na Prachaticku, v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku a v Dubňanech na Hodonínsku.
    V Česku solární panely vyrobí jen zanedbatelné množství energie. Jižní Morava je díky nejvyššímu slunečnímu svitu pro výstavbu solárních elektráren v Česku nejvýhodnější, slunce tam svítí asi o deset procent víc než v severnějších částech země.
    Česko ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku je několikasetnásobně nižší přesto, že jsou v zemi poměrně dobré podmínky.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí