zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropští ministři životního prostředí budou naposled před Evropskou radou jednat o klimaticko-energetickém balíčku

03.12.2008
Ovzduší
Energie
Evropští ministři životního prostředí budou naposled před Evropskou radou jednat o klimaticko-energetickém balíčku

Rada ministrů životního prostředí členských států Evropské unie bude 4. prosince v Bruselu jednat mimo jiné i o klimaticko-energetickém balíčku, a to naposled před prosincovým summitem Evropské rady, na níž chce francouzské předsednictví dosáhnout konečné dohody členských zemí o této zásadní sadě legislativních návrhů k ochraně klimatu. Českou delegaci povede místopředseda vlády a ministr životního  prostředí Martin Bursík.

 

„Česká republika jednoznačně podporuje snahu současného předsednictví, aby byl na úrovni Rady EU celý balíček ještě v letošním roce schválen,“ říká Martin Bursík. Klimaticko-energetický balíček obsahuje  čtveřici legislativních norem, které přispějí ke snižování emisí skleníkových plynů, rozvoji obnovitelných zdrojů energie a zvýšení energetických úspor a zefektivnění  evropského systému  obchodování s emisními povolenkami. „Balíček je zásadním krokem k energeticky efektivní a nízkouhlíkové evropské ekonomice, která bude dlouhodobě konkurenceschopná na světových trzích,“ dodává vicepremiér Bursík. Ministři budou moci v diskusi rovněž zohlednit debatu, která se povede ve čtvrtek dopoledne na plénu Evropského parlamentu.

 

Francouzské předsednictví seznámí ministry životního prostředí evropské Sedmadvacítky  také se stavem jednání o návrhu nařízení o měrných emisních limitech CO2 z osobních a lehkých užitkových vozidel.

 

Ministři budou jednat rovněž o problematice odlesňování a degradace lesů, což souvisí s ochranou klimatu a také ochranou biodiverzity. Rada se bude zabývat i problematikou znečištění rtutí ve světě, což bude jedním z klíčových bodů jednání únorového zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v Nairobi, kde bude EU zastupovat již Česká republika.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí