zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co na tom uhlí ještě zkoumají?

03.12.2008
Geologie
Co na tom uhlí ještě zkoumají?

MOST  Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a. s. si v letošním roce připomíná významné výročí, 55 let své existence. Od svého založení do současnosti prošel řadou změn, které se přizpůsobují celosvětovým trendům v oblasti ekologizace paliv, využití odpadů a zahlazování následků těžby uhlí. Netradiční setkání při příležitosti výročí výzkumného ústavu by mělo mimo jiné zodpovědět často pokládanou laickou otázku „Co na tom uhlí ještě zkoumají“?

 

Činnost Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí se zpočátku vztahovala zejména na problematiku hlubinného dobývání a postupně se rozšiřovala na řešení problémů rozvoje povrchového dobývání včetně geotechnického a  geofyzikálního výzkumu. V posledních letech se činnost ústavu zaměřuje na řešení nových, ekologičtějších způsobů úpravy a užití uhlí, a to včetně využití a likvidace produktů spalování hnědého uhlí a řešení problematiky ochrany pracovního a životního prostředí v pánevních okresech severočeského regionu.

 

Výzkumný ústav řeší prostřednictvím svých specializovaných odborů a akreditované laboratoře řadu úkolů z oblasti ekologie, mineralogie, rekultivace, hydrogeologie, inženýrské geologie, geotechniky a užití surovin a to jak výzkumného a vývojového charakteru, tak i ve formě projektů, studií, posudků atd. Je rovněž vlastníkem oprávnění k výkonu státního zkušebnictví v oblasti certifikace výrobků z produktů spalování a velkostrojového vybavení lomů. Mezi samostatné odborné útvary patří také Ekologické centrum Most a Kralupy nad Vltavou, které zajišťuje podávání komplexních informací o životním prostředí v regionu, ekoporadenství pro širokou veřejnost a environmentální výchovu, osvětu a vzdělávání.  Zajišťování podpory malého a středního podnikání v pánevních okresech je náplní činnnosti Podnikatelského a inovačního centra Severní Čechy, které je dalším z odborů výzkumného ústavu.

 

Vědecká činnost pracovníků výzkumného ústavu je zaměřena na hledání inovativních  přístupů v celé řadě oblastí od identifikace prachových částic v ovzduší až po využití odpadního polyetylenterefltalátu (PET), které jsou řešené v rámci grantů MŽP, MPO, MŠMT a Grantové agentury ČR. Samozřejmostí je spolupráce s hlavními uhelnými společnostmi: Severočeskými doly, Litvínovskou uhelnou, Vršanskou uhelnou a Sokolovskou uhelnou společností, ale také s regionálními institucemi, vysokými školami a celou řadou českých
i zahraničních odborných pracovišť.

 

Netradiční setkání při příležitosti 55. výročí založení Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí, na kterém bude možné seznámit se s průřezem činnosti ústavu, je otevřeno všem zájemcům z řad partnerských firem, obchodních přátel, novinářů, studentů i široké veřejnosti. Setkání se uskuteční 8. prosince v 10 hodin v prostorách společnosti.   

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
při příležitosti 55. výročí založení
Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí a.s.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí