zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kdo nevěřil, uvěřil - 5. mezinárodní dny pasivních domů

04.12.2008
Energie
Kdo nevěřil, uvěřil - 5. mezinárodní dny pasivních domů

"Tak takový dům si určitě postavíme!". Podobných prohlášení zaznělo během Mezinárodních dnů pasivních domů 8. a 9. listopadu hodně. Tyto akce se setkávají ze značnou odezvou a mnohdy se jedná o nejrychlejší způsob zažehnání pochybností všeho druhu.


Mnoho lidí pochybuje, jestli pasivní domy skutečně fungují, nebo jestli v naších podmínkách vůbec nějaké stojí. Další o pasivních domech ví, ale stejně je zajímá jak se takové domy staví nebo jak se v nich žije. Možnost přesvědčit se na vlastní oči je proto velice cennou zkušeností, která může pomoct při rozhodování: stavět běžně nebo pasivně?

Letos se konaly již 5. mezinárodní dny pasivních domů a v České republice se této akce zúčastnilo 32 majitelů domů, kteří byli ochotni otevřít dveře svých domů zvědavým návštěvníkům. O vysokém zájmu svědčí i počet návštěvníků, kterých bylo i navzdory nevrlému počasí přes 900. Zajímali se o rozestavěné domy, kde bylo vidět jak a z čeho se to staví, stejně jako o domy v užívání, kde zase byly asi nejčastějšími otázky: "Kolik protopíte?" či "Není vám tu zima?". V těchto domech skutečně není potřeba topit moc na to, aby bylo příjemně teplo.

K vidění byly domy nejen u nás doma, ale i v zahraničí. Například v Rakousku jich bylo přes 200 spolu s řadou exkurzí, v Německu asi dvakrát tolik. I v ostatních zemích jako Dánsko, Belgie, Švýcarsko, Slovensko a dalších byl zájem značný a je vidět, že pasivní domy nejsou jen doménou německy mluvících zemí, ale šíří se celosvětově.

Zdroj: Centrum pasivního domu

http://www.pasivnidomy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí