zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přemnožené australské ropuchy obrovské prý zastaví evoluce

07.12.2008
Příroda
Přemnožené australské ropuchy obrovské prý zastaví evoluce
Sydney 2. prosince (ČTK) - Australané marně bojují s ropuchou obrovskou, jejíž populace se rozrostla na 200 milionů kusů. Proti ropuchám, jejichž jed zabíjí místní zvířata, nepomohla armáda, golfové hole občanů ani pokusy zbavit se žab podchlazením v mrazácích. Podle agentury Reuters ale nejspíš přinese řešení evoluce, jelikož rychle se proměňující druh nejenom nabývá na objemu, ale ti největší jedinci také trpí artritidou, která je schopna zásadně omezit jejich pohyb i množení.
    "Ropuchy obrovské přesunující se Austrálií jsou nejrychleji se vyvíjející obojživelníci na Zemi. Z původního pecivála se v minulých 70 letech stal rychle se přesouvající bojovník," řekl Rick Shine z univerzity v Sydney.
    Vědci zjistili, že ropuchy obrovské (Bufo marinus) žijící v tropických podmínkách východního Queenslandu urazí za noc deset metrů. Zato jedinci v západní a mnohem vlhčí části tohoto rozlehlého státu se hýbou mnohem rychleji a za noc urazí i kilometr.
    "Ty, které jsou v čele skupin, jsou největší a nejrychlejší. Mají jiné vlastnosti a liší se také tvarem těla," tvrdí Shine. Potomci těch nejrychlejších mají mohutnější přední nohy a delší krky, takže později trpí artritidou. V jejich páteři přírodovědci objevili velké a tvrdé výrůstky.
    Přivezení ropuch obrovských do Austrálie v roce 1935 je považováno spolu se zavlečením králíků za nejtragičtější zásah do tamního prostředí. Měly se stát přirozenými bojovníky proti škůdcům na queenslandských plantážích cukrové třtiny. Z původních 101 kusů je ale dnes dvousetmilionová populace, která obývá Austrálii od východního Queenslandu až po 3000 kilometrů vzdálený Darwin na tropickém severu.
    Toto nekontrolované množení živočicha s jedovatou kůží vedlo k dramatickému úbytku místních hadů, ještěrek a vačnatců kunovců.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí