zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové: Chránit se nedaří především běžné druhy ptactva

07.12.2008
Příroda
Ornitologové: Chránit se nedaří především běžné druhy ptactva

Praha 3. prosince (ČTK) - Počet ptáků žijících v Evropě nadále klesá. Zatímco vzácné a ohrožené druhy se už daří alespoň částečně chránit, ochrana selhává v případě ptačích druhů, které jsou široce rozšířené a dosud považované za běžné. Vyplývá to z aktualizované zprávy mezinárodního programu Celoevropský monitoring běžných druhů ptáků, který od roku 2002 koordinuje Česká společnost ornitologická.
    "Počet běžných druhů ptáků v Evropě mezi lety 1980 a 2006 klesl o zhruba deset procent. Lesní druhy zasáhly změny méně významně (pokles o zhruba devět procent). Naproti tomu je úbytek běžných druhů polní krajiny nesrovnatelně drastičtější (asi 50 procent)," uvádí na internetových stránkách České společnosti ornitologické koordinátor monitoringu Petr Voříšek.
    Řady výrazně ubývajících druhů rozšířily i dříve běžné druhy, jako vrabec polní, čejka chocholatá, srnad obecný a skřivan polní.
    Podle poznatků ornitologů ochrana mnoha vzácných a ohrožených druhů ptáků pomocí speciálních programů přináší ovoce. Úbytek běžných druhů ptáků, zejména těch polních, ale zatím stojí stranou. Vědci za hlavní příčinu úbytku polního ptactva označují intenzifikaci zemědělství. Rozdíly v trendech polních ptáků mezi starými a novými členy EU naznačují, jak může změna ve způsobu zemědělského hospodaření ovlivnit ptáky už po krátké době. "V západní Evropě, kde má intenzivní zemědělství dlouhou tradici, ubývají polní ptáci od roku 1980 neustále. Oproti tomu ve východní Evropě došlo na přelomu 80. a 90.let k zastavení poklesu, a to zjevně vlivem změn politické situace, která vedla ke snížení intenzity zemědělství. Od poloviny 90. let se ale zemědělství ve východní Evropě vydalo stejnou cestou intenzifikace jako v západní Evropě a populace polních ptáků zareagovaly poklesem," uvádí Voříšek.
    Připomíná, že se státy EU zavázaly do roku 2010 zastavit trend ubývání přírodní rozmanitosti a že bez významných strategických změn v unijních plánech cíl nelze splnit. V diskusi o společné zemědělské politice, kterou bude v příštím půl roce moderovat jako předsednická země Rady EU Česko, by proto ornitologové uvítali důraz na její přeměnu v trvale udržitelné hospodaření v krajině a rozvoj venkova.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí