zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Knihy, které šetří stromy

07.12.2008
Les
Knihy, které šetří stromy
Audiokniha se čte ušima," říká motto vydavatelství Tympanum, jež se specializuje na převody literárních děl do zvukové podoby. Texty jim načítají známí čeští herci a v jejich nabídce nalezneme klasiku, detektivky, současnou českou prózu i světové bestsellery - nejnověji třeba Brownův thriller Andělé a démoni v přednesu Miroslava Táborského. Netradiční knížky si můžete koupit v knihkupectví v podobě balíčku s několika cédéčky, ale i stáhnout ve formátu MP3 z internetu, například na serveru i-legalne.cz.

Výrobě audioknih se dnes u nás věnují i další vydavatelství, třeba Radioservis, jenž čerpá z bohatých archivů Českého rozhlasu. Zřejmě první česká poslechová kniha však vznikla už před třemi desetiletími, když Jan Werich propůjčil svůj hlas takřka kompletnímu Haškovu Švejkovi. Tehdy to vydalo na sedmnáct dlouhohrajících černých desek.

V zahraniční je to už delší dobu hit. "Knihy pro uši" si tam pořizují nejen senioři s unaveným zrakem, ale čím dál častěji i nespavci pro ukrácení bezesných nocí nebo řidiči trávící dlouhé hodiny na dálnicích či v dopravních zácpách.

V době, kdy se světová produkce potištěného papíru rovná bezmála jaderné explozi, pak poslechové knihy nabízejí i další, ekologickou přednost. A proto chcete-li i v časech příštích dýchat vánoční atmosféru společně s vůní jehličí, darujte už letos pod stromeček alespoň jednu - audioknihu.
Zdroj: Víkend

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí