zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci se připravují na zloděje vánočních stromků

06.12.2008
Les
Lesníci se připravují na zloděje vánočních stromků

Každoročně v tomto čase se lesníci v moravskoslezském kraji setkávají s krádežemi vánočních stromků. Oproti minulým letům je ale v současnosti výskyt krádeží stromků daleko menší. Zlodějům hrozí pokuta v řádu tisíců korun. 

Vánoce se blíží a brzy se už začnou prodávat vánoční stromky. Stále se ale mezi lidmi najdou takoví, kteří si z různých důvodů dojdou pro stromek načerno do lesa. Lesníci se proto musí proti takovémuto chování bránit.

"Jednak stromky bráníme chemickým repelentem, který není vidět a není cítit v přírodě, ale když ho dáte do tepla, jeho zápach se rozline a kazí každému zloději Vánoce. Na některých místech se porosty zabezpečují i stříkáním barvou," říká mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný.

Oproti minulým letům je v současnosti výskyt krádeží stromků daleko menší. "Nemůžeme říct, že nejsou krádeže, ale je to v takovém rozsahu, že nějaké zásadní škody tím nevznikají a snažíme se tomu zabránit," potvrzuje Karel Křemen z Lesní správy Ostrava.

Když se lesníkům podaří hříšníka řezajícího stromek v lese chytit při činu, hrozí mu pokuta. "Je to podle závažnosti. Pokud tam najede s dodávkou a vyřeže půl hektaru lesa, je to trestný čin. Pokud někoho chytíme na místě, může mu být uložena bloková pokuta do 2.000 korun a v případě správního řízení až v řádech desítek tisíc korun," říká mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný.

Podle informací z lesních správ v Moravskoslezském kraji jsou počty krádeží vánočních stromků rozloženy v regionech spíše rovnoměrně a množství případů se pohybuje zhruba na stejné úrovni.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí