zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unie dohodla impuls pro zelenou energetiku

10.12.2008
Energie
Unie dohodla impuls pro zelenou energetiku

EU dnes schválila dohodu o důležité legislativě, která rozhýbe investice do zelené energetiky.

 

Podle nových pravidel by česká výroba zelené energie – ze solárních kolektorů, moderních domácích kotlů na biomasu, větrných elektráren a podobně – měla do roku 2020 stoupnout na více než dvojnásobek oproti dnešku. Legislativa tak pomůže snížit dovoz plynu z Ruska, srazí domácnostem účty za vytápění a především rozhýbe nová průmyslová odvětví.

 

Čísla pro Českou republiku jsou ale nižší, než dostala většinu ostatních států EU, a zdejší podniky by mohly dosáhnout i lepších výsledků.

 

Martin Mikeska, vedoucí programu Energie v Hnutí DUHA, řekl:

„Legislativa sníží exhalace i dovoz plynu z Ruska a řadě českých domácností doslova srazí účty za vytápění o tisíce korun ročně. Zároveň rozhýbe investice do nových průmyslových odvětví a vytvoří tisíce nových pracovních míst. Pro Českou republiku s výbornými inženýry, silnými průmyslovými firmami i tradicí strojírenského průmysl je to dvojnásobná příležitost. Ale kontraproduktivní podpora pro automobilová agropaliva je zbytečným plýtváním a nadělá více škody než užitku.“

 

Úterní dohoda

 

V úterý úspěšně skončilo vyjednávání mezi zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a členských států. Formálně jej ještě musí schválit ministři členských států i europoslanci.

 

Zelená energie

 

EU schválila, aby obnovitelné zdroje v roce 2020 dodávaly dohromady 13 procent veškeré české spotřeby energie (elektřiny, tepla i automobilových paliv). Ale domácí energetika by koncem příští dekády mohla bez obtíží vyrábět 16–18 procent zelené energie, tedy o dobrou čtvrtinu více, než navrhuje EU [1].

 

Česká domácí opatření

 

Výroba zelené elektřiny v České republice rychle stoupá – hlavně díky zákonu, který Hnutí DUHA pomohlo prosadit v roce 2005 a jenž patří mezi nejlepší v Evropě.

 

Ale tři pětiny možností k výrobě energie z obnovitelných zdrojů u nás tvoří vytápění domů a ohřívání vody. Aby Česká republika nová evropská pravidla využila, vláda podle Hnutí DUHA musí připravit nový zákon o zeleném teple. Usnadnil by domácnostem nákup moderních, čistých kotlů na biomasu, solárních panelů nebo účinných tepelných čerpadel a motivoval obce či firmy k výstavbě tepláren na biomasu a podobných projektů [2]. Pro ně doposud chybí jakákoli legislativa.

 

Agropaliva

 

Součástí legislativy je také podpora pro kontroverzní automobilová agropaliva. Ekologické organizace prosazují, aby europoslanci ze směrnice o obnovitelných zdrojích vyškrtli klauzuli, podle které agropaliva závazně nahradí 10 % spotřeby ropy v EU. Podle kalkulací Hnutí DUHA by využití půdy, kterou Česká republika bude potřebovat pro její splnění, k pěstování energetických plodin pro elektrárny vyrobilo dost elektřiny pro polovinu českých domácností a snížilo exhalace oxidu uhličitého třináctkrát více [3].

 

 

Kontakt:       Martin Mikeska, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=597

 

[2] Podrobnosti o zákoně: www.hnutiduha.cz

 

[3] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=621

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí