zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klasické žárovky mají skončit do roku 2012, žádá Brusel

10.12.2008
Energie
Klasické žárovky mají skončit do roku 2012, žádá Brusel

Konec klasických žárovek se blíží. Shodli se na tom včera v Bruselu národní experti, kteří působí při Evropské komisi. Podle nich tradiční žárovky vymizejí z pultů evropských obchodů do roku 2012. Brusel si od tohoto kroku slibuje velké úspory energie. Plán expertů musí ještě posvětit Evropský parlament a členské země.

Podle agentury AFP by se klasické žárovky s příkonem 100 wattů měly přestat prodávat od září příštího roku. Tradiční žárovky s příkonem 25 wattů se mají stáhnout z prodeje do roku 2012. Výrobci běžných žárovek, které v roce 1879 vynalezl Thomas Edison, tak budou muset místo klasických svítidel vyrábět úsporné LED či halogenové žárovky.

"Toto přelomové opatření podává jasnou zprávu o úsilí, které Evropská unie věnuje dosažení svých cílů v oblasti energetické účinnosti a ochraně klimatu," prohlásil eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.

Tento krok Evropské unie je součástí jejího plánu snížit do roku 2020 spotřebu energie o 20 procent. Podle firmy Philips, která je největším výrobcem žárovek na světě, bylo loni v zemích Evropské unie prodáno zhruba 1,8 miliardy tradičních žárovek a 350 milionů energeticky úsporných svítidel.

V současné době více než 85 procent domácností svítí stále ještě klasickými žárovkami. Ty spotřebují až pětkrát více energie než energeticky úsporné alternativy.

I když jsou dražší než běžná svítidla, mohou vydržet až šestkrát déle a spotřebují mnohem méně energie.

AUTOR: Sylvie Schwinke
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí