zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energie ze slunce zažívá boom

10.12.2008
Energie
Energie ze slunce zažívá boom
Vlastní fotovoltaická elektrárna, která dokáže dodávat elektrickou energii do distribuční sítě, se stala snem mnoha majitelů rodinných domků u nás.

Od počátku minulého století, kdy se podařilo vyrobit předchůdce současných solárních panelů, pokračuje vývoj fotovoltaiky mílovými kroky. První sluneční elektrárna vyrostla v sedmdesátých letech v USA. Zájem o toto odvětví energetiky ale brzy skončil vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům a lacinému uhlí i ropě. V současné době je situace zcela jiná. Vlna zájmu o obnovitelné zdroje energie, která se v západní Evropě vzedmula v minulých letech, dorazila i k nám. Fotovoltaické megawattové elektrárny už můžeme počítat na desítky, stále častěji jsou k vidění také solární panely na střechách, fasádách nebo zahradách rodinných domů.

"K instalaci solárních panelů je vhodná každá střecha situovaná na jih bez ohledu na lokalitu v rámci naší republiky. Počasí ve střední Evropě a zvláště v České kotlině je totiž pro výrobu energie ze slunce ideální, poskytuje dostatek slunečního svitu i možnost ochlazování solárních panelů," říká specialista na fotovoltaické systémy velkoobchodní společnosti Elfetex Robert Nový.

Investice do fotovoltaické elektrárny i do tzv. střechy - tedy solárních panelů umístěných na rodinném domku mají i svá úskalí: "Je třeba počítat s poměrně dlouhou návratností, která začíná na deseti letech, u větších výkonů dosahuje patnácti až dvaceti let, a to i přesto, že cena, kterou v současné době platí energetické distribuční společnosti za kWh elektřiny vyrobené ze slunce, je poměrně zajímavá," upozorňuje Nový. Pořizovací cena se u střech rodinných domů pohybuje mezi 300 tisíci až půl milionem korun a u větších zařízení jde o desítky milionů korun.

V případě prodeje elektřiny distributorovi platí od letošního roku cena 13,46 Kč bez DPH za 1 kWh. Tato cena je garantována na 20 let s každoročním navýšením o dvě až čtyři procenta v závislosti na rozhodnutí ERÚ. Ke zkrácení návratnosti investice mohou pomoci dotace z fondů EU, Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Fondu životního prostředí.

"Vývoj jde ale velice rychle dopředu a zvyšuje se také účinnost solárních panelů. Běžně používaná zařízení mají v současné době účinnost 18 procent, ta se v průběhu životnosti panelů cca 25 let postupně snižuje na 14 až 12 procent. V laboratorních podmínkách už se dosahované hodnoty pohybují kolem 35 procent," vysvětluje Robert Nový.

Pokud zájemce o výrobu fotovoltaické energie neodradí výše investice ani dlouhá návratnost, měl by si v první řadě zjistit, zda energetická distribuční společnost má ve vybrané oblasti možnost připojit daný výkon na svou síť. Velmi důležitý je i výběr firmy, která zajistí komplexní řešení. "Vzhledem k tomu, že instalace fotovoltaických panelů je velice specifická, zákazníci by neměli výběr firmy podceňovat a rozhodně doporučuji obrátit se na renomované dodavatele. Stejně tak je nutné pečlivě volit i výrobce zařízení. To je hodně důležité, pokud zájemce žádá o úvěr na velké zařízení, banky při jeho schvalování zohledňují, zda jde o součásti dodané renomovanými výrobci. V případě solárních panelů patří ke špičce společnost Candian Solar Inc.," připomíná Robert Nový.

Fotovoltaická elektrárna ale nejsou jen panely a nosná konstrukce. Součástí dodávky jsou i měniče, které převádějí stejnosměrnou elektrickou energii na střídavou. Spolehlivé měniče dodává velkoobchod Elfetex například od firmy Fronius, ale také ostatní kabely, jističe a další nutné příslušenství.

Majitel fotovoltaické elektrárny by neměl zapomínat ani na potřebnou údržbu, panely mohou podat maximální výkon pouze v případě, že jsou čisté. Nutné je tedy odstraňování prachu, případně i odklízení sněhu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí