zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Javorníkách vznikla nová přírodní rezervace Makyta

13.12.2008
Příroda
V Javorníkách vznikla nová přírodní rezervace Makyta
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 9. prosince (ČTK) - Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy zřídila v Javorníkách novou přírodní rezervaci. Makyta o rozloze bezmála 187 hektarů se nachází na severních svazích stejnojmenné hory přímo na hranici se Slovenskem. Informaci zveřejnila Správa CHKO Beskydy.
    Podle ekologů v moravské části Javorníků dosud chyběla rozsáhlejší rezervace, která by byla skutečným útočištěm větších populací vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Území se vyznačuje poměrně širokou plochou zachovalých horských lesů. Tamní lesní porosty s měsíčnicí vytrvalou jsou vůbec nejrozsáhlejším komplexem zachovalého suťového lesa v oblasti Javorníků a Vsetínských vrchů.
    V chráněném území se vyskytují vzácné či chráněné rostliny, například kapradina Braunova, sněženka předjarní, česnek medvědí, srstka angrešt, kapradina rezavá, lýkovec jedovatý, hlístník hnízdák, mléčivec alpský. Z ohrožených a vzácných ptačích druhů tam hnízdí například strakapoud bělohřbetý, lejsek malý a bělokrký a žluna šedá. Rezervace je také trvalým biotopem rysa ostrovida. Svou přímou návazností na slovenská pohoří tvoří vhodný biotop i pro ostatní velké šelmy, a to medvěda hnědého a vlka.
    Území je návštěvníkům přístupné po červeně značené turistické stezce vedoucí z Papajského sedla směrem na Pulčínské skály. Označeno bude na jaře příštího roku.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí