zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Utajované náklady za právní služby o vodním díle Přelouč

12.12.2008
Voda
Utajované náklady za právní služby o vodním díle Přelouč

Děti Země podaly žalobu proti neposkytnutí informací

Ministerstvo dopravy čelí žalobě Dětí Země, neboť potvrdilo názor Ředitelství vodních cest ČR, že údaje o jejích nákladech za právní služby pražské advokátní kanceláře Stránský & partneři jsou obchodním tajemstvím. Přitom ŘVC hospodaří s veřejnými prostředky a podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím je jeho povinností takové údaje poskytovat. Děti Země proto toto jednání považují za obstrukční. O žalobě rozhodne Městský soud v Praze.

„Advokátní kancelář Stránský & partneři za ŘVC od června 2005 vyřizuje všechna správní a soudní řízení pro realizaci vodního díla Přelouč, takže jsme chtěli vědět, kolik peněz taková pomoc státu vlastně stojí,“ vysvětluje Miroslav Patrik z Dětí Země.

Zákon č. 106/1999 Sb. je přitom ale jednoznačný, neboť v § 9 odst. 2 uvádí, že informace o rozsahu a příjemci veřejných prostředků nelze považovat za obchodní tajemství. Přesto však ŘVC ve svém odmítavém rozhodnutí náklady za najaté právníky jako obchodní tajemství označilo a Ministerstvo dopravy jako nadřízený orgán pak v říjnu 2008 odvolání Dětí Země se stejným důvodem zamítlo.

„Podle nás máme ústavní právo vědět, kolik náš stát stojí služby advokátů za přípravu vodního díla Přelouč, které je již od března 2007 nerealizovatelnou stavbou, neboť ministr Bursík tehdy nepovolil výjimku k zásahu do chráněných druhů organismů,“ tvrdí dále Patrik.

Proti stavbě už více než deset let brojí sdružení Svoboda zvířat Hradec Králové, Ekologický právní servis a Děti Země, neboť by došlo ke zničení cenných biotopů na Slavíkových ostrovech, včetně největší populace modrásků očkovaných v Čechách.

Sdružení jsou navíc i úspěšná, neboť soud letos zrušil územní rozhodnutí, dvě stavební povolení a rozhodnutí o zásahu do nivy a řeky Labe. Stavba dále nemá ani potřebné výjimky k zásahu do biotopů více než třicet chráněných druhů organismů, takže nové územní rozhodnutí nelze vydat. Stát už také na její výstavbu nevyčlenil v rozpočtu SFDI od roku 2008 žádné peníze.

„Pokud neexistují žádné fatální dopravní, ekonomické či jiné důvody ke splavnění Labe do Pardubic, pak doporučujeme od tohoto záměru rychle upustit a zbytečně neutrácet další miliony korun za tento špatný nápad bez budoucnosti,“ myslí si Patrik.

TZ Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí