zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Američtí vědci navrhují skladovat CO2 v kameni

14.12.2008
Ovzduší
Geologie
Američtí vědci navrhují skladovat CO2 v kameni
Dalším pozoruhodným materiálem, který by mohl pomoci řešit technické problémy, s nimiž se dnes potýká svět, je kámen, který se nachází v hojné míře v Ománu a mohl by být s úspěchem využit k redukci oxidu uhličitého. Peridotit, magmatická hornina, která se vyskytuje v zemské kůře nebo těsně pod ní, totiž dokáže zmíněný plyn, považovaný za hlavní příčinu globálního oteplování, účinně absorbovat. V listopadovém čísle odborného časopisu Proceedings of the Natural Academy of Sciences o tom informovali američtí vědci z Columbijské univerzity Peter Kelemen a geochemik Juerg Matter.

Oxid uhličitý se po kontaktu s hrubozrnným peridotitem mění v pevné minerály. Geolog Peter Kelemen a geochemik Juerg Matter tvrdí, že se tento přirozený proces může opakovat milionkrát a že by se díky němu dalo v podzemí natrvalo uskladnit dvě miliardy i více tun z 30 mld. tun CO2, jež lidstvo každoročně vyprodukuje.

Matter a Kelemen oxid uhličitý experimentálně likvidují injektážemi vody obsahující stlačený CO2 do peridotitu s navrtanými otvory. Vlastní na tuto technologii patent. Počítají také s využitím jiné technologie, na níž rovněž na Columbijské univerzitě pracuje Klaus Lackner. Ten se zabývá vytvořením jakýchsi syntetických "stromů" schopných pohlcovat CO2 přímo ve vzduchu. Jsou přesvědčeni, že v Ománu a jeho blízkosti by se dalo každoročně uskladnit čtyři až pět miliard tun CO2 v pevném stavu.

Matter tvrdí, že uložení CO2 v minerální podobě je levnější a bezpečnější než jiné navržené metody. Velcí producenti takzvaných skleníkových plynů hodlají CO2 zachycovat a skladovat pod zemí. To předpokládá vybudování velkého množství potrubí a není vyloučeno, že se potenciálně nebezpečný plyn v budoucnu znovu uvolní do atmosféry.

Kromě Ománu se peridotit nachází ve větší míře na tichomořských ostrovech Papua-Nová Guinea a v Nové Kaledonii a podél pobřeží Jaderského moře. Menší množství je rovněž v Kalifornii. Ta horší zpráva je, že likvidace CO2 touto metodou nebude možná v zemích, které produkují oxidu uhličitého nejvíc, tedy v Číně, Indii nebo USA, protože těžba peridotitu a jeho převoz do průmyslových oblastí by technologii prodražil.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí