zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

C&W: Krize může zvýšit zájem o ekologické kanceláře

12.12.2008
Obecné
C&W: Krize může zvýšit zájem o ekologické kanceláře
Očekávané zpomalení hospodářského růstu a škrty výdajů možná přimějí firmy k hledání úspor i v oblasti energií. Tím by mohl také v Česku posílit trend výstavby takzvaných zelených kancelářských budov. Vyplývá to z materiálů o energeticky úsporných kancelářích, které vypracovala poradenská společnost Cushman & Wakefield.

"S předpokládaným zpomalením ekonomiky a krácením výdajů na straně firem se možná úspora při provozu pronajatých prostor stává aktuálním tématem. Přestože je nájemné v energeticky úsporných budovách obvykle mírně vyšší, nájemce v konečném důsledku ušetří na energiích a provozu kanceláří," uvedl realitní odborník Pavel Skřivánek z Cushman & Wakefield..

V ČR se však dosud energeticky úsporné kancelářské budovy téměř nestaví. Jako jedna z mála nových budov uvedených do provozu splňuje zatím přísné standardy jen nové sídlo ČSOB v pražských Radlicích. V zahraničí však trend k "zeleným" budovám sílí. Z průzkumu Cushman & Wakefield vyplývá, že až 77 % oslovených manažerů globálních firem by bylo ochotno si připlatit za energeticky šetrné kanceláře vyšší cenu. Polovina z nich by prý byla ochotna zaplatit až 10% navíc. Proti roku 2005 je to prý výrazná změna. Tehdy si za energeticky úspornou budovu bylo ochotno připlatit jen 11 % respondentů.

Na základě poptávky po ekologických administrativních budovách prý v zahraničí vznikly i "zelené" nemovitostní fondy, které se zaměřují výhradně na investice do energeticky šetrných staveb. Takové fondy prý založily např. společnosti Hermes, Palmer Capital Partners nebo Prupim.

Odborníci očekávají, že důraz na ekologii dorazí brzy i do tuzemských kanceláří. "Nabízí se srovnání s bio produkty, které byly před pár lety téměř neznámým pojmem. Zákazníkům určitou dobu trvalo, než začali za kvalitní a zdravé výrobky platit vyšší cenu, protože si uvědomili jejich celkový přínos," poznamenal Zdeněk Hausvater z Cushman & Wakefield.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí