zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jižní Čechy znají své nejpilnější obce a města

12.12.2008
Odpady
Jižní Čechy znají své nejpilnější obce a města

Nejpilnějšími městy a obcemi Jihočeského kraje jsou Milevsko, Blatná, Opařany a Minice. Vyplývá to z výsledků druhého ročníku soutěže „MY TŘÍDIT UMÍME“, které byly dnes vyhlášeny na Krajském úřadě v Českých Budějovicích. Letošního ročníku soutěže měst a obcí v třídění odpadů, který vyhodnocoval období od 1. října 2007 do 30. září 2008, se zúčastnilo celkem 505 obcí a měst z celého Jihočeského kraje.

České Budějovice, 10. prosince 2008 – V rámci soutěže byly zúčastněné obce a města rozděleny do čtyř skupin. „Abychom umožnili účast také malým obcím, rozdělili jsme soutěž do čtyř kategorií tak, aby se vyloučilo ovlivnění výsledků z důvodů velikosti obce,“ uvedl Milan Tomík z agentury FI Konsult, která soutěž pro Jihočechy pořádala. Z nejmenších soutěžících (kategorie do 499 obyvatel) vyhrála obec Minice. V kategorii obcí do 1 999 obyvatel excelovaly Opařany. Pyšní mohou být také obyvatelé Blatné, která se umístila na prvním místě v kategorii obcí do 7 000 obyvatel. A dobře třídili také obyvatelé Milevska, které se tak svou pílí dostali na první pozici v kategorii největších měst.

Třídění odpadů v obcích pak bylo v soutěži posuzováno podle několika kritérií. Kromě celkové výtěžnosti využitelných složek komunálních odpadů (jako je papír, plasty, sklo či nápojové kartony), se hodnotil také poměr mezi vytříděným a směsným odpadem či zavedení sběru nápojových kartonů.

Soutěž ve třídění odpadů pořádá již druhým rokem Jihočeský kraj společně s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM. Celá soutěž je součástí kampaně pro zvýšení zájmu Jihočechů o třídění odpadů. „Jejím cílem je především zvýšit počet obyvatel kraje, kteří budou pravidelně třídit odpad,“ uvedl Milan Tomík. Kampaň měla řadu podob a byla zaměřená na všechny skupiny obyvatel.

Pozitivní dopad těchto informačních kampaní pak potvrzují statistiky. „Množství vytříděného odpadu v jihočeských obcích vzrostlo mezi roky 2004 a 2007 o více než padesát procent,“ poznamenal Tomík a dodal: „Kdybychom tento vytříděný odpad naložili na nákladní vlak, byl by v roce 2004 dlouhý třicet čtyři kilometrů, ale v loňském roce by již dosáhl délky padesát sedm kilometrů. Myslím, že se osvěta vyplácí.

Slavnostní vyhlášení výsledků 2. ročníku soutěže „MY TŘÍDIT UMÍME“ se uskutečnilo ve středu 10. prosince 2008 od 15.00 hodin ve velké zasedací místnosti Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.

Výsledky soutěže ve všech kategoriích, jižní Čechy: 

V kategorii obcí do 499 obyvatel

1. místo – Minice (okr. Písek)                             

2. místo – Cerhonice (okr. Písek)                      

3. místo – Vojníkov (okr. Písek)

V kategorii obcí s 500 – 1 999 obyvateli

1. místo – Opařeny (okr. Tábor)             

2. místo – Lomnice nad Lužnicí  (okr. Jindřichův Hradec)             

3. místo – Záhoří (okr. Písek)                                

V kategorii obcí s 2 000 – 6 999 obyvateli

1. místo – Blatná                                                  

2. místo – Planá nad Lužnicí                                                                

3. místo – Netolíce                                                          

V kategorii obcí nad 7 000 obyvatel

1. místo – Milevsko                                                         

2. místo – Sezimovo Ústí                                                 

3. místo – Písek                               

Kompletní výsledky soutěže je možné nalézt na stránkách celé kampaně www.jihoceske-trideni.cz.

Kontakt:

Ing. Milan Tomík

Koordinátor kampaně

mob. 603 530 300

e-mail mtomik@fikonsult.com
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí