zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejekologičtější auto roku má své kandidáty

14.12.2008
Obecné
Nejekologičtější auto roku má své kandidáty
Různými anketami se to koncem roku jen hemží. A automobilová branže na tom není jinak. Známe už evropské auto roku, české auto roku podle novinářů a nyní i kandidáty na nejekologičtější světové auto roku 2009 (World Green Car of the Year).

Porota sestavená z novinářů celého světa, zabývajících se ekologickými pohony automobilů, bude moci vybírat z poměrně dlouhého seznamu. Na některé modely v Česku narazíte pouze velmi výjimečně, protože se tu neprodávají. Takový je hybridní Chevrolet Tahoe či Volvo V70 2,5FT Flexifuel.

Jiné je obtížné sehnat kdekoli na světě, jelikož se jich vyrobilo příliš málo převážně pro testovací účely. Například Honda FCX Clarity, Mazda RX-8 Hydrogen Rotary, Mini E či Mitsubishi i-MIEV.

Přesto se v nabídce najdou i vozy, které si v tuzemsku můžete, anebo v dohledné době budete moci pořídit, jako je Audi Q7 3,0 TDI, BMW 335d BluePerformance, Citroën C1, Mercedes-Benz ML/R/GL 320 BlueTec, Mini Cooper D, Toyota iQ, Volvo C30 1,6D DRIVe, Volvo S40 1,6D DRIVe a Volvo V50 1,6D DRIVe.

V anketě figurují všechna úsporná volva z nové řady DRIVe.Stejně jako ostatní podobné ankety má i soutěž o nejzelenější auto roky nepřehlédnutelné nedostatky. Nelze si nevšimnout, že mnohé z velmi úsporných modelů v anketě chybí, ať už jde o Škodu Superb Greenline, pokud bychom chtěli být patrioty, anebo třeba Seat Ibiza Ecomotive. A těch volv je v ní skutečně příliš.

Z čeho bude porota vybírat nejekologičtější auto roku?

Audi Q7 3.0 TDI Mazda Hydrogen Rotary RX-8 Subaru Legacy/Outback PZEV 
BMW 335d BluePerformance Mercedes-Benz ML/R/GL 320 BlueTEC Tesla Electric Roadster
Chevrolet Tahoe/GMC Yukon Hybrid Mini Cooper D Toyota iQ
Citroën C1 Mini E Volvo C30 1.6D DRIVe
Fiat Palio Weekend Electric Mitsubishi i-MiEV Volvo S40/V50 1.6D DRIVe
Fiat Siena Tetrafuel Nissan X-Trail 20 GT Volvo S80 2.5 FT (Flexifuel)
Honda FCX Clarity Smart ed Volvo V70 2.5 FT (Flexifuel)
Zdroj: Týden

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí