zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Greenpeace chválí Nokii, Apple je naopak jeden z nejhorších

13.12.2008
Obecné
Greenpeace chválí Nokii, Apple je naopak jeden z nejhorších

Největší výrobce mobilních telefonů již podruhé v řadě obsadil první příčku v průvodci zelenější elektronikou, který pravidelně vydává organizace Greenpeace. Poslední pozice patří výrobci herních konzolí Nintendo, který získal nulové hodnocení v oblasti zpětného sběru elektronického odpadu.
Toshiba se díky výraznému zlepšení posunula na třetí příčku a také Sharp a Motorola zaznamenaly velký posun vzhůru. Velcí výrobci počítačů jako Dell, HP, Apple a Acer se naopak propadli.

I přes pokles v celkovém hodnocení si firma Apple vylepšila celkové bodové ohodnocení na 4,3 bodu díky výraznému zlepšení informací o uhlíkové stopě svých výrobků. Navíc na trh uvedla nový iPod bez bromovaných zpomalovačů hoření a PVC a slíbila, že tyto látky budou do roku 2008 odstraněny ze všech jejích výrobků.

Na druhé straně žebříčku již dlouhou dobu setrvává výrobce herních konzolí, společnost Nintendo. Druhá nejhorší společnost z pohledu ekologické zodpovědnosti je dle Greenpeace Microsoft. - celkové hodnocení si lze prohlédnout na stránkách Greenpeace zde

Příliš řečí, málo činů

Ekologové v novém průvodci upozorňují na laxní přístup firem ke snižování emisí skleníkových plynů. Společnosti prý neplní svá prohlášení o ekologické zodpovědnosti. “Bohužel výrobci spotřební elektroniky mluví často a zálibně o snižování emisí skleníkových plynů, ale v činech již tak dobří nejsou,” podotkl Mel Francis z Greenpeace International.

Nezbytné snížení emisí o třicet procent do roku 2020 plně podporují pouze tři z osmnácti hodnocených firem - Sharp, Fujitsu Siemens a Philips. Společnosti HP a Philips pak pouze přijaly závazek na zásadní snížení vlastních emisí. Vyjádření ostatních firem k danému tématu jsou dle Greenpeace bezvýznamná.

Průvodce zelenější elektronikou je způsob, jak se Greenpeace snaží přimět výrobce k odpovědnosti za své výrobky během jejich celého životního cyklu. Hodnotí největší výrobce mobilních telefonů, počítačů, televizorů a herních konzolí. Poprvé byl vydán v srpnu 2006. Od června 2008 hodnotí výrobce i na základě pěti energetických a klimatických kritérií.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí