zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hradecká vodní elektrárna Hučák čistí Labe

13.12.2008
Voda
Energie
Hradecká vodní elektrárna Hučák čistí Labe

HRADEC KRÁLOVÉ - Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje zprovoznila na malé vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové nový čisticí stroj česlí. Celková investiční částka přesáhla 6,5 milionu korun.

"Nový čisticí stroj řeší problematiku zachycení a likvidace plovoucích nečistot unášených v toku Labe a zachycených na česlích vodní elektrárny,“ řekl generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák. Dosud se před elektrárnou tvořil stálý povlak naplavenin, které byly ručně odstraňovány do kontejneru.

V průběhu realizace projektu byly zároveň vyměněny hrubé a jemné česle. Práce pod vodou provedli potápěči. Výměna tak mohla proběhnout bez požadavku na dočasné snížení vzdutí jezu. Tím se zamezilo nežádoucím výkyvům hladiny řeky, které by byly nepříjemné pro faunu a flóru v jejím okolí. Výstavba zařízení trvala od začátku října do druhé poloviny listopadu. V současné době je čisticí stroj ve zkušebním provozu.

Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové postavená na 157. kilometru řeky Labe byla uvedena do provozu 12. února 1910. Hydrocentrálu tvoří tři vodní Francisovy turbíny s vertikální hřídelí. Secesní budova elektrárny patří mezi významné historické dominanty města. Elektrárna vyrobila v letošním roce za devět měsíců celkem 2,6 milionu kWh, což by pokrylo celoroční spotřebu více než 750 domácností.

Malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje lze najít po celé České republice, například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce. Společnost samotná má sídlo v historické budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, kde zároveň v květnu otevřela nové informační centrum věnované výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí