zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální zprávy MŽP z Poznaňského summitu

12.12.2008
Ovzduší
Aktuální zprávy MŽP z Poznaňského summitu
Delegace včera pozdě v noci došly k dohodě na revizi a zefektivnění způsobu hodnocení a rozhodován o projektech tzv. "clean development mechanism" (CDM), tedy projektů, které financují rozvinuté země v zemích rozvojových s cílem snížit další emise skleníkových plynů či pomoci těmto zemí s adaptací na dopady změn limatu. "Dohoda znamená, že rozhodování  projektech CDM bude mnohem průhlednější a pod veřejnou kontrolou. Zároveň bude výrazně méně byrokratické. Odsouhlasili jsme si také to, že musí vzniknout etický kodex členů výkonného výboru CDM, aby nemohlo docházet ke střetům zájmů," říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Dále pokračují jednání o technických podrobnostech čerpání podpory z Adaptačního fondu. "Existuje zřetelná politická vůle se dohdonout a to jak u rozvinutých, tak i u rozvojových zemí. Evropa velmi usiluje o to, aby byl Fond už pro rok 2009 plně funkční a mohl začít podporovat konkrétní projekty adaptačních i redukčních opatření v rozvojových zemích," říká Martin Bursík. "Zároveň v průběhu českého předsednictví v EU připravíme pro jarní Evropskou radu návrh závěrů, jak umožnit navýšení příjmů Adaptačního fondu tak, aby mohl podpořit větší množství prjektů a ochranu klimatu," dodal Martin Bursík. Připomněl, že i klimaticko-energetický balíček Evropské unie, který dnes po poledni schválila v Bruselu Evropská rada, bude znamenat navýšení prostředků pro pomoc rozvojovým zemím, protože tímto směrem poplyne část výnosů z aukcí emisních povolenek.

Odpoledne před delegáty vystoupil bývalý viceprezident USA a nositel Nobelovy ceny za mír Al Gore s projevem, kterému naslouchal zcela zaplněný zasedací sál a stovky delegátů u obrazovek v ostatních konferenčních prostorách. Al Gore zmínil, že při včerejším setkání v Chicagu povrdil zvolený prezident Spojených států Barack Obama, že ochrana klimatu bude vrcholnou prioritou jeho administrativy a že okamžitě po nástupu jeho vlády do funkce se USA zapojí intenzivně do vyjednávání o nové globální klimatické dohodě, která po roce 2012 nahradí Kjótský protokol. Vystoupení Al Gorea si můžete prohlédnout na adrese http://copportal1.man.poznan.pl/Archive.aspx?EventID=100&Lang=floor

Jednání v Poznani se chýlí k závěru, skončit by měla dnes.

Záznam z tiskové konference EU, an které vystoupil i ministr životního prostředí Martin Bursík, můžete zhlédnout zde: http://copportal1.man.poznan.pl/Archive.aspx?EventID=175&Lang=english

Za několik okamžiků očekávejte vyjádření ministra Bursíka ke schválení klimaticko-energetického balíčku na dnešním jednání Evropské rady v Bruselu.

Přeji příjemný den

Mgr. Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí