zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prosazování čisté energie

22.12.2008
Energie
Prosazování čisté energie
Rozvíjet geotermální energii a elektrické sítě v USA chtějí společnosti General Electric a Google. Větrná, sluneční nebo geotermální obnovitelná energie se totiž v širším měřítku neprosadí do té doby, než elektrická síť začne přenášet víc energie a dopravovat ji inteligentněji.

Robustnější, tzv. inteligentní, síť (smart grid) umožní přenášet elektřinu v obou směrech - z elektráren k odběratelům i obráceně. Díky ní lze i lépe monitorovat spotřebu, podporovat sofistikovanější cenové modely a využívat vyspělé senzory pro dohledávání výpadků. "Je to otázka provázání energetických a informačních technologií," řekl Bob Gilligan, viceprezident pro přenos a distribuci GE Energy. S obnovitelnými zdroji energie jsou spojeny dvě výzvy. První je fakt, že vítr nejvíc fouká a slunce nejvíc svítí na pouštích a v horách, kam se lidé příliš nehrnou. Pro přenos elektřiny do měst je tedy třeba víc přenosových vedení. Druhou výzvou je najít způsob, jak by spotřebitelé a firmy generující vlastní obnovitelnou elektřinu mohli prodávat přebytky zpátky do sítě. S obousměrnou sítí by rozvodné společnosti mohly nakupovat elektřinu od drobných majitelů solárních panelů nebo farmářů, kteří ji vyrábějí z biomasy.

Dalším tématem partnerství je ekonomické využívání geotermální energie v širším měřítku. To však vyžaduje ještě hodně výzkumné práce. Do vyspělé geotermální technologie Google v srpnu investoval 10 mil. dolarů. Jde o technologii s velkým potenciálem, geotermální energie je totiž spousta a je dostupná ve Spojených státech i v celém světě. Získávat ji až 10 km pod zemí však dá práci, proto Google investoval do firem AltaRock Energy, která se snaží snížit náklady a zvýšit účinnost geotermálních projektů, a Potter Drilling, která se zabývá vývojem technologie hloubkového vrtání v tvrdých skalách.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí