zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Povolenky vápenkám a cementářům nestačí

16.12.2008
Ovzduší
Geologie
Povolenky vápenkám a cementářům nestačí
Zatímco se v Bruselu jedná o tom, jakým způsobem se budou přidělovat povolenky na vypouštění škodlivých emisí po roce 2013, některé podniky v Česku řeší aktuálnější problém. Letos poprvé totiž cementárnám a vápenkám docházejí zdarma přidělované povolenky. A aby mohly pokračovat ve výrobě, musí si pořídit další.

"Budeme muset dokoupit povolenky na zhruba 10 tisíc tun CO2," potvrzuje ředitel Vápenky Čertovy schody Jan Šroubek. Stát totiž od roku 2008 kvůli nižšímu celkovému objemu povolenek z Bruselu seškrtal vápence roční příděl na necelých 355 tisíc tun z více než 400 tisíc.

"Z našeho oboru mají podobné problémy všichni," tvrdí Šroubek, který je zároveň šéfem Svazu výrobců vápna. Vyšší náklady se podle něj odrazí i v cenách.

"Zatím je to na hraně. Záleží na tom, kolik ještě cementu do konce roku prodáme," odpovídá generální ředitel společnosti Lafarge Cement Ivan Mareš na dotaz, jestli bude muset povolenky letos dokupovat.

Zda příděl povolenek nevystačí i v příštím roce, záleží hlavně na vývoji stavebnictví. "Pokud HDP poroste o jedno až dvě procenta, tak budeme muset i příští rok určitě dokupovat," myslí si Šroubek.

Loni české podniky celkem vypustily zhruba 87,8 milionu tun CO2, povolenky ale měly až na 97,6 milionu tun. Na období 2008 až 2012 ale Evropská komise přitvrdila - české podniky mohou vypustit "jen" 86,8 milionu tun škodlivin.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí