zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vatikán se rozhodl letošní vánoční strom recyklovat na hračky

21.12.2008
Obecné
Vatikán se rozhodl letošní vánoční strom recyklovat na hračky
Vánoční strom, který letos září na Svatopetrském náměstí v centru Vatikánu, poslouží po odeznění oslav k výrobě hraček pro chudé děti. Mohutný červený smrk, který zdobí dva tisíce žárovek, dosahuje úctyhodné výšky 33 metrů a papeži Benediktovi XVI. ho věnovali farníci jihorakouské obce Gutenstein.
    Představitelé Vatikánu ujistili, že veškeré dřevo 120 let starého stromu projde recyklací a dostane podobu dětských hraček a zahradního nábytku, například pro školy. Jde o další iniciativu vatikánských úřadů vydat se cestou ekologického přístupu k planetě.
    Před pár měsíci Vatikán ohlásil, že se připojuje k celosvětovému úsilí o snížení emisí a osadí střechy některých svých paláců slunečními panely. Minulý měsíc se tak skutečně stalo a Vatikán zprovoznil rozsáhlý systém panelů na střeše své audienční haly a oznámil další ambiciózní plán, že se v budoucnu dokonce hodlá stát vývozcem alternativní energie.
    Tradice vánočních stromů před Svatopetrským chrámem začala sice až v roce 1982, kdy tento zvyk prosadil tehdejší papež Jan Pavel II., záhy si ale získala u veřejnosti velkou oblibu. Vánoční strom nabízejí papeži každoročně farníci některé obce v zahraniční či italského regionu. V roce 1999 se tak dostal na ústřední vatikánské náměstí i vánoční strom z Beskyd.
    Strom tradičně stojí v těsné blízkosti rozměrného betlému, který je ale v těchto dnech ještě zahalen vysokou zástěnou. Ta bude stržena až 24. prosince, kdy bude betlém zpřístupněn veřejnosti.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí