zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Námitky Dětí Země proti lyžování u Liberce se potvrzují

18.12.2008
Příroda
Námitky Dětí Země proti lyžování u Liberce se potvrzují

Stát by neměl finančně hasit rizikové akce vrcholového sportu

Obavy Dětí Země z doby před osmi lety, že pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování u Liberce může být finančně riskantní, se začínají naplňovat. I když se jim podařilo organizování této akce v letech 2003, 2005 a 2007 zabránit, nakonec zde mají závody v únoru proběhnout. Dětem Země se však nelíbí, že stát pořadatelům nesystémově poskytl téměř 190 miliónů korun, aby zabránil očekávaným finančním problémům. Podle nich se tyto peníze mohly použít pro obecné účely a ne do sportu pro pár vyvolených.


„Škoda, že jsme byli tehdy v naší kritice v podstatě osamocení a nedalo se této akci zabránit úplně, neboť její ekologická a finanční rizika byla obecně známa,“ domnívá se předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Když kongres FIS v červnu 2002 rozhodl, že MS v lyžování v Jizerských horách nebude ani v roce 2007, komentovala tuto skutečnost šéfka libereckých Dětí Země Simona Jašová v tiskové zprávě 1) následovně: „Podle našeho názoru se celkem bez problémů dají v Bedřichově organizovat závody na úrovni republikových přeborů či Světový pohár sdruženářů... nabízí se otázka, zda nebylo účelnější tyto prostředky vložit do zkvalitnění zázemí pro běžné návštěvníky Jizerských hor.“

Následně v dubnu 2003 pak liberečtí zastupitelé schválili kandidaturu města na pořádání soutěže v roce 2009. Děti Země pak v tiskové zprávě 2) opět známá rizika připomněly: „Nejenže pořádání podniku tohoto typu není pro přírodu právě nejšetrnější, ale také není právě nejlevnější... je otázkou, zda by nebylo lepší tyto peníze z městských rozpočtů investovat do nějakých méně virtuálních a k přírodě šetrnějších projektů.“

„Opět se potvrzuje, že veřejná kritika pochybných plánů a staveb ve prospěch několika osob či firem jsou pro zdravý demokratický režim nezbytné, ačkoliv lobbyismus či klientelismus může vyhrávat častěji,“ myslí si Patrik, který v této souvislosti upozorňuje na nedávný úspěch Dětí Země, kdy soud zrušil územní rozhodnutí pro odsouvané nádraží v Brně, neboť v něm stavební úřad i magistrát právě názory veřejnosti ignorovaly.

Ředitelka MS 2009 Kateřina Neumannová byla za zodpovědnost při nelegálních dovozech sněhu z CHKO Jizerské hory pro Světový pohár v klasickém lyžování, který proběhl v únoru 2008 ve Vesci, nominována 3) do ankety o antiekologický čin Ropák 2008. V posledním ročníku této ankety se umístila za Jiřím Hodačem na 2. místě za pořádání Pražské lyže 2007 před Hradem a dovoz sněhu zase z jižních Čech.

Internetové stránky:

 

1) Stanovisko k rozhodnutí kongresu FIS o pořádání MS v lyžování v roce 2007 (TZ, 07. 06. 2002)

www.detizeme.cz

 

2) Liberec bude kandidovat na pořádání „SKI 2009“ (TZ, 30. 04. 2003)

www.detizeme.cz

 

3) Neumannová navržena na Ropáka za stěhování sněhu (TZ, 14. 02. 2008)

http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2074546

 

Tisková zpráva Dětí Země

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí