zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lyžaři přírodu neničí! Na sjezdovkách díky rolbám rostou vzácné rostliny

20.12.2008
Příroda
Lyžaři přírodu neničí! Na sjezdovkách díky rolbám rostou vzácné rostliny

Jeseníky - Kritický pohled na ski areály, rolby a lyžaře museli změnit ekologové. Právě těžká technika a lyžaři totiž mohou za to, že se na některých sjezdovkách objevily kriticky ohrožené rostliny.

Nález vzácných rostlin znamená pro odborníky pořádné překvapení. Dosud péči majitelů ski areálů o sjezdovky kritizovali.

„Ukázalo se, že ruch na sjezdovkách rostlinám vyhovuje. Rolbování při malé pokrývce sněhu, kdy povrch dostává pořádně zabrat, rostlinkám paradoxně prospívá,“ prohlásil Chlapek. „Vzácné druhy, které rostou na jesenických sjezdovkách, se v České republice vyskytují velmi vzácně,“ uvedl Jindřich Chlapek ze správy CHKO Jeseníky.

Ekology na výskyt chráněných rostlin upozornil biolog ze Šumperka. „Na Ramzové jsme objevili několik druhů plavuníků, a dokonce i kriticky ohrožený plavuník cypřiškovity. Na Červenohorském sedle se daří hořečku nahořklému, který je silně ohroženým druhem. Na Králickém Sněžníku roste další ohrožený druh, a to zvonek vousatý,“ vyjmenoval Chlapek největší nově objevené klenoty jesenické fauny.

Podle Chlapka by dokonce ohrožený zvonek vousatý v Jeseníkách vůbec nebyl, kdyby tady nebyly upravované sjezdovky. „A můžeme očekávat, že se díky úpravám sjezdovek bude počet rostlin rozšiřovat,“ dodal Chlapek.

 Bruntálský a krnovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí