zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

18.12.2008
Obecné
Krátce - různé

Ministerstvo zivotniho prostredi uvazuje, ze v hlubokych lesich na Krivoklatsku pro turisty vyhlasi novy narodni park. Chranil by strma udoli, rozlehle buciny, ciste potoky a kanon Berounky. Mistni starostove jsou opatrne vstricni.
Ve vzacnych, teplych luznich lesich na soutoku Dyje s Moravou ma zase vzniknout chranena krajinna oblast (CHKO).
Domov zde maji orli kralovsti, rarozi, unikatni druhy brouku a dalsi; nachazi se zde asi nejlepsi zbytky zaplavovanych pralesu u nas. Ovsem nektere obce nejsou s navrhem spokojeny a rikaji, ze jim pravidla nevyhovuji. Radeji by pry mely rovnou - narodni park.

V roce 2014 budou muset nová těžká nákladní auta či autobusy splňovat přísnější limity na vypouštění škodlivých emisí. Jde o látky poškozující třeba ozonovou vrstvu, konkrétně například oxidy dusíku. Nařízení stanovující pravidla pro nové vozy přijal včera Evropský parlament. Nové normy Euro VI, které od daného roku nahradí dosavadní pravidla, se budou týkat vozidel nad 2610 kilogramů. Limity pro emise malých škodlivých částic norma snižuje o 66 procent a emise oxidů dusíku o 80 procent ve srovnání se stávajícími limity.

Více než dva biliony tun pevninského ledu roztálo od roku 2003 v Grónsku, Arktidě a na Aljašce. Více než polovina ztráty tohoto ledu v minulých pěti letech připadá na Grónsko. Vyplývá to z poznatků, které byly shromážděny pomocí satelitu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ty podle agentury AP potvrzují teorie vědců o globálním oteplování. Vědci NASA chtějí předložit svoje poznatky ve čtvrtek.

Václav Klaus měl včera dobrý den. Zveřejnil svůj koncept řešení světové krize, vyzval vědce, aby skoncovali s tmářskou teorií globálního oteplování a - to musela být radost - sám Nicolas Sarkozy si všiml, že na Hradě nevlaje vlajka EU. Je to přesně moment, kdy prezident ožívá. Jeho gesto, řekněme úplně prázdné a falešné, míří na titulní strany světového tisku. Nic to nestojí, v Česku to nikoho nepřekvapí, díky Sarkozymu ale Klaus žije svůj sen světového státníka. Děkujeme do Paříže. Jindřich Šídlo

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí