zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárna Tisová má splněný plán spalování biomasy

19.12.2008
Zemědělství
Energie
Elektrárna Tisová má splněný plán spalování biomasy

Na začátku prosince dosáhlo množství elektřiny vyrobené z biomasy hranice 40 000 MWh. Roční plán byl přesně 39 815 MWh a splněný byl už 27.10. Skupina ČEZ za tři čtvrtletí dohromady vyrobila rekordních 234 GWh energie z této ekologické suroviny.

Vedení elektrárny předpokládá, že do konce roku dosáhne nového rekordu ve výši 44 000 MWh. „Dodavatelé jsou ochotni nám dodávat zejména dřevní štěpku až do dvacátého prosince,“ uvedl k tomu vedoucí výroby Milan Andrejkovič. Loňský rekord přitom činil 41 300 MWh.

Nejvíce elektřiny z biomasy vyrábí v rámci Skupiny ČEZ elektrárna Hodonín, která za prvních devět měsíců letošního roku z biomasy vyprodukovala více než 107 GWh a meziročně zvýšila výrobu o 41,3 %. Výrazný nárůst zaznamenala i elektrárna Poříčí (o 38,4 % na téměř 86 GWh).

Od července do září se v elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR spálilo více než 68 tisíc tun biomasy, celkově jde letos o více než 247 tisíc tun (vše formou spoluspalování s hnědým uhlím). V meziročním srovnání to znamená růst spáleného objemu o 47 %. Dalších více než 36 tisíc tun se spálilo ve Skawině a chorzówské elektrárně ELCHO (spoluspalování s černým uhlím).

Nejvýznamnější položkou v celkově spálené biomase v ČR jsou letos rostlinné materiály (dřevní hmota) s bezmála 240 tisíci tunami, což je meziročně o 48 % více. Cíleně pěstovaných rostlin se spálilo zhruba 2600 tun, tj. o 80 % více než za prvních devět měsíců roku 2007. V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhou nejvýznamnější položkou po vodních elektrárnách.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí